Fidye ve yemek için çocuk kaçırıyorlar

ASYA 2 Eylül 2021 17:49
Videoyu Aç Fidye ve yemek için çocuk kaçırıyorlar

Açlıktan ölmek üzere olan Kuzey Koreliler, zengin ailelerin çocuklarını kaçırmaya ve yemek yiyebilmeleri için fidye talep etmeye başladı.

Açlıktan ölmek üzere olan Kuzey Koreliler, zengin ailelerin çocuklarını kaçırmaya ve yemek yiyebilmeleri için fidye talep etmeye başladı.

Daily Mail gazetesine göre, Kim Jong-un rejimine uygulanan uluslararası yaptırımlar altında mücadele eden ülkede, son haftalarda en az dört çocuk kaçırma olayı bildirildi.

Pyongyang’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkeye girmesini önlemek amacıyla Ocak 2020’de sınırlarını tamamen kapatmasından bu yana gıda, ilaç, yakıt ve diğer günlük ihtiyaçlardaki eksiklik daha da kötüleşti.

Çin ile bin 352 kilometrelik bir sınırı paylaşan ve kaçakçıların sıklıkla geçtiği ülkede resmi olarak herhangi bir koronavirüs vakası bildirilmedi.

Kuzey Kore lideri Kim, tecrit edilmiş ülkenin bir felaketin eşiğinde olabileceğini ima etti ve durumu 1990’ların ortalarında yaşanan yıkıcı dört yıllık kıtlığa benzetti. 

Ekonomik açıdan kötü yönetim, gıda dağıtım sisteminin çökmesi ve diğer komünist devletlerin yardımları durdurmasının yol açtığı bu açlık döneminde üç milyon kadar insanın öldüğü tahmin ediliyor. 

Sanayi ve tarım büyük ölçüde yakıt ve yedek parça eksikliğinden dolayı durma noktasına geldiğinden, ülkenin uzak bölgelerinde son zamanlarda açlıktan ölümlerin yaşandığına ilişkin haberler çıkmaya başladı.

Yetersiz beslenen askerler arasında bile hırsızlık yapıldığına dair haberler yayılırken, siviller de giderek daha çaresiz hale geliyor.

Free Asia radyosunun bildirdiğine göre, geçen ay Pyongyang’ın kuzeyindeki Songchon ilçesindeki evinin dışında, bir nehir kenarında oynayan altı yaşındaki bir kız çocuğu kayboldu.

Kuzey Koreli bir kaynak, “Küçük kız, uzak bir köyde yaşayan 30’lu yaşlarında bir adam tarafından kaçırıldı ve rehin alındı. Kaçıran kişi, kızın ailesinin varlıklı olduğunu biliyordu ve hatta onu fidye için kaçırmadan önce ailesinin cep telefonu numarasını bile buldu” dedi.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen kaynak, söz konusu adamın küçük kızı evindeki bir odaya kilitlediğini ve ailesinden 500 bin won (55 sterlinden az) talep ettiğini söyledi.

Ancak polis, şahsın kullandığı telefonun izini sürerek onu buldu ve gözaltına aldı. Çocuk güvenli bir şekilde ailesine teslim edilirken, kaçıran kişi yargılanmayı bekliyor.

Yangdok ilçe merkezinde yolda yürüyen 10 yaşındaki bir çocuk da benzer şekilde kaçırıldı.

40 yaşlarında bir kişi, motosikletiyle çocuğun yanına yanaşarak onu eve götürmeyi teklif etti.

Bunu kabul eden çocuk daha sonra kaçırıldığını anlayarak, kurtulmayı başardı ve olayı polise bildirdi.

Çocuğu kaçırmak isteyen kişi ise kısa sürede yakalandı.

Kaynak bu olaya ilişkin ise, “Şahıs, polis soruşturması sırasında fidye için insanların rehin alındığı yabancı bir filmden esinlenerek arkadaşının motosikletini ödünç aldığını itiraf etti. Hiç yiyeceği olmadığını ve çok aç olduğunu da ekledi” ifadelerini kullandı.

Bölge halkı, son kaçırma olaylarıyla ilgili olarak ebeveynlerin aynı şeyin kendi çocuklarının başına her an gelebileceğinden endişe ettiğini vurguladı.

Kuzey Korelilerin umutsuzca yiyecek arayışına dair haberler, ülke liderinin fazlasıyla kilo kaybetmesinin nedeni hakkındaki spekülasyonların ortasında geldi.

37 yaşındaki Kim’in son zamanlarda kamuoyunda daha zayıf görünmesi, sağlığıyla ilgili endişelere yol açtı. Bunun ardından hükümet, Kuzey Kore liderinin kilosu hakkında söylentileri yasakladı.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL