Filipinler, Kanada’nın atıklarını geri gönderiyor

DÜNYA 23 Mayıs 2019 01:21
Videoyu Aç Filipinler, Kanada’nın atıklarını geri gönderiyor

Filipinler hükümeti dün yaptığı açıklamada Kanada merkezli özel bir şirketin, 2013-2014 yılları arasında Manila Limanı’na bıraktığı çöplerin iadesi için özel bir gemi kiralayacağını açıkladı.

Filipinler Devlet Başkanlığı Sözcüsü Salvador Panelo, hükümetin taşıma masraflarını üstleneceği bilgisini verdiği açıklamasında maliyetin henüz belirlenmediğini söyledi. Panelo gazetecilere yaptığı açıklamada “Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Kanada’nın kendi çöp konteynerlerini geri alma konusundaki gecikmesinden rahatsız oldu. Kanada, bu ülkeyi atık olarak görerek Filipinler halkına hakaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Panelo, Duterte’nin hükümet kurumlarına atıkları Kanada’ya hızlı bir şekilde iade edebilecek özel bir taşıma şirketi arama talimatı verdiğini belirtti. “Kanada atıkları kabul etmezse çöpler karasularına ya da kıyı şeridinden 12 mil uzağa bırakılacak” tehdidinde bulundu.

Filipinler geçen hafta Ottowa yönetimine, çöplerini toplaması için 15 Mayıs’a kadar mühlet verdi. Tanınan sürenin dolmasının ardından Filipinler'in Ottawa Büyükelçisi geri çağrıldı.  

Kanada merkezli özel bir şirket, 2013-2014 yılları arasında Manila Limanı’na toplam 2 bin 450 ton çöp taşıyan 103 konteyner bırakmıştı.

Filipin hükümeti defalarca Kanada'dan atıkları geri almasını istedi ancak Ottawa yönetimi bu konuda herhangi bir adım atmadı.

Duterte geçen ay yaptığı açıklamada savaşa yol açsa bile çöpleri Kanada'ya geri vereceğini söylemişti.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...