Filistin'de Bir Hafta'da Beş Şehid, Onlarca Yaralı

İSLAM DÜNYASI 17 Mart 2019 07:00
Videoyu Aç Filistin'de Bir Hafta'da Beş Şehid, Onlarca Yaralı

Filistin'de geçtiğimiz Cumartesi'den bugüne meydana gelen olaylarda beş Filistinli şehid olurken onlarca Filistinli de yaralandı. İşgalcilerden de beş kişi çeşitli şekillerde isabet aldı.

Verilen bilgilere göre 15 Mart Cuma günü Batı Yaka'nın değişik bölgelerinde 16 Filistinli lastik mermilerle yaralandı. Onlarca Filistinli de atılan gaz bombalarından etkilendi. Filistinli gençler de El-Bureyc Mülteci Kampı'nın doğusunda, Huza'a'da ve Ebu Safiyye mevkisinde işgalcilerin üzerine molotof kokteyli attı.

14 Mart Perşembe günü Gazze'de işgal güçlerinin hava saldırılarında dört Filistinli yaralandı. Batı Yaka'da yaşanan olaylarda birçok kişi gaz bombalarından etkilendi. Bu arada Tel Aviv'e, Şair Hgenov Yahudi Yerleşim Merkezi'ne, Sderot Yahudi Yerleşim Merkezi'ne ve Keysofim Kampı'na füze saldırısı oldu. İl yahudi yerleşim merkezinde de yedi noktada çatışma oldu ve bu çatışmalarda silah kullanıldı.

13 Mart Çarşamba günü işgal güçleri bir yahudi yerleşimcinin Hazma yakınında taşlardan yaralandığını açıkladı. El-Hıdr yakınlarında da gençler işgalci askerlere ve araçlara molotof kokteyli attılar. O gün Batı Yaka ve Gazze'de dokuz noktada çatışma meydana geldi.

12 Mart Salı günü 27 yaşındaki Yasir Fevzi Şuveyki adlı genç El-Halil'in Vadu'l-Husayn bölgesinde bıçaklama girişiminde bulunmasından sonra şehit edildi. Selfit şehrinde de 23 yaşındaki Muhammed Cemil Şahin şehit edildi. 10 kişi lastik mermiyle, 6 kişi şiddetli darp yüzünden, 30 kişi de gaz bombasının etkisiyle yaralandı.

11 Mart Pazartesi günü 23 yaşındaki Musa Muhammed Musa ile 22 yaşındaki Bessam Sami Safi Büyük Dönüş Yürüyüşü'nde Gazze sınırlarında aldıkları yaralar yüzünden şehit oldular.

10 Mart Pazar günü Kalkiliya'da Maaliye Şamron yahudi yerleşim merkezi yakınında bir yahudi yerleşimci yaralandı. O gün yedi yerde çatışma oldu.

9 Mart Cumartesi günü 22 yaşındaki Selame Salah Selame Ke'abine, Eriha şehri yakınında işgalcilerin attığı mermilerle şehit oldu. Gazze'de de bir Filistinli yaralandı. Filistinli gençler de Rafah'ın doğusunda, El-Bureyc Mülteci Kampı yakınında, El-Hıdr'da ve İl Yahudi Yerleşim Merkezi'nde işgalcilerin üzerine molotof kokteyli attılar. Bu arada Netif Haasarah yahudi yerleşim merkezi çevresinde patlama ve silahlı saldırı oldu. Sedot Hnegef Yahudi Yerleşim Merkezi'ne de el yapımı patlayıcı atıldı.


 
Kaynak : Fiem
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...