Filistin İsrail'i UCM'ye şikayet edecek

FİLİSTİN 24 Haziran 2015 16:12
Videoyu Aç Filistin İsrail'i UCM'ye şikayet edecek

Filistin yönetiminin yarın İsrail hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne şikayet dosyası sunacağı bildirildi.

Filistin yönetiminin yarın İsrail hakkında Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) şikayet dosyası sunacağı bildirildi.

Filistin Dosyasını İzleme Yüksek Komisyonu üyesi Mustafa el-Bergusi, Ramallah'ta düzenlediği basın toplantısında, UCM'ye sunulacaka şikayet dosyasında "İsrail hapishanelerindeki Filistinliler, Yahudi yerleşim yerleri ve Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılar"ın yer alacağını belirtti.

Bergusi,  UCM Başsavcısı Fatou Bensouda'yaFilistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki'nin teslim edeceği şikayet dosyasının sivil toplum kuruluşları, uluslararası ve yerel kuruluşların işbirliğiyle hazırlanan çok sayıda belge ve rapordan oluştuğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

 "Mahkemenin bu verilerle ceza davası açması gerekir. Eğer açmazsa Filistin tarafı tekrar resmi suç duyurusunda bulunacak. Mahkemenin soruşturma açmaktan kaçınacağını düşünmüyorum. Çeşitli ülkelerin, yargılanması ve cezalandırılması konusunda İsrail'i bekleyen sürprizleri var."

UCM, 16 Ocak'ta Başsavcı Fatou Bensouda'nın, Filistin'deki durumla ilgili ön soruşturma açtığını duyurmuştu. Söz konusu soruşturmanın, Filistin'in 2 Ocak'ta, mahkemenin kuruluşuna kaynaklık eden Roma Anlaşmasını imzalaması ve 1 Ocak'ta UCM’ye verdiği "Filistin topraklarında işlenen suçlarla ilgili mahkemenin otoritesini 13 Haziran 2014 itibarıyla kabul ettiğine dair beyanı" üzerine açıldığı kaydedilmişti.

Kaynak : aa
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL