Filistinli çocuğun gözünü kaybetmesine neden olan İsrail askerleri hakkında soruşturma açılmayacak

FİLİSTİN 7 Aralık 2020 19:43
Videoyu Aç Filistinli çocuğun gözünü kaybetmesine neden olan İsrail askerleri hakkında soruşturma açılmayacak

İsrail Adalet Bakanlığı, Filistinli 9 yaşındaki Malik İsa’nın gözünü kaybetmesine neden olan iki İsrail askeri hakkında soruşturma açılmayacağını bildirdi.

İsrail, Doğu Kudüs’ün İseviyye mahallesinde geçtiğimiz Şubat ayında İsrail askerlerinin plastik mermiyle açtığı ateş sonucu İsa’nın sol gözünü kaybetmesiyle ilgili davayı kapattı. 

Filistinli çocuğun ailesi İsrail askerlerinin sokakta sandviç alan çocuklarını plastik mermi ile vurduğunu bildirirken, İsrail askerleri ise o esnada bölgedeki bir ayaklanmayı bastırdıklarını iddia etti.

İsrail Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı’nın kapsamlı soruşturmalardan sonra suç duyurusunda bulunmak için yeterli kanıt olmadığı sonucuna vardığını bildirdi.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, bölgedeki operasyon sırasında çocuğun durduğu yere yakın olmayan bir duvara plastik mermi sıkıldığı ifade edildi.

Bunun yanı sıra tıbbi soruşturma sonucunda çocuğun gözünü ‘plastik bir mermiyle değil bir taşla’ kaybetmiş olma olasılığının da olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, söz konusu iki İsrail askerinin her türlü cezai sorumluluktan beraat ettiği bilgisi verilirken,  Filistinli çocuğun gözünü kaybetmesine neden olan durum ‘bir operasyonun yürütülmesi sırasında meydana gelen tehlikeli ve talihsiz bir olay’ olarak nitelendirildi.
 
Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal