Filistinliler İçin Ramazan Şehadet ve Eylem Ayı

FİLİSTİN 3 Temmuz 2016 00:53
Videoyu Aç Filistinliler İçin Ramazan Şehadet ve Eylem Ayı

Her Müslüman gibi oruç ayını dört gözle bekleyen Filistinliler İçin Ramazan Şehadet ve Eylem Ayı'nda Filistinli gençler intifada eylemlerini Ramazan'da da sürdürdüler.

ISLAH HABER MERKEZİ

Başka Müslümanlar gibi Filistinliler de Ramazan ayını “bereket ayı” olarak görmekte ve gelmesini dört gözle beklemektedirler.

Ancak işgale karşı direniş, şehadet ve Mescidi Aksa’da ribat gibi diğer yerlerde olmayıp Filistin topraklarında Ramazan ayıyla irtibatlı başka durumlar var.

Ramazan ayı boyunca Filistinli gençler işgal güçlerine karşı direnişlerini sürdürdüler ve işgal rejimini sarsıcı eylemler yaptılar. Mescidi Aksa’da ve Batı Yaka’nın bütün şehir, köy ve beldelerinde işgalciye karşı direniş gösterdiler. Günlerinin büyük çoğunluğunu eylem yaparak ve şehit vererek geçirdiler.

Filistin Enformasyon Merkezi'nin bildirdiğine göre, Eylemler arasında işgal rejimini en fazla sarsan, Yatta beldesinden olan Halid ve Muhammed Mahamira’nın Tel Aviv’de Savaş Bakanlığı'na yakın lokantada yaptıkları eylemdi. Eylemde aralarında iki önemli kişinin de olduğu beş kişi hayatını kaybetti, 9 kişi yaralandı.

Kadir Gecesi'nde de gençler eylem yaptılar. El-Halil şehrinin güneyinde bulunan 60 nolu caddede Siyonistleri hedef alan eylemde yine bölgede önemli sayılan bir Siyonist hayatını kaybetti, üç kişi de yaralandı.

Bunların dışında, 13 Haziran’da Vad’il-Cuz’da yapılan eylemde 3, Havare de yapılan eylemde 1 kişi, 21 Haziran’da işgal askerlerine açılan ateşte 1 asker, 24 Haziran’da Tel Aviv’de gerçekleşen bıçaklı eylemde 1 asker, 30 Haziran’da Kiryat Arba Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen eylemde 1 yerleşimci öldü, iki yerleşimci yaralandı.

Ramazan ayı içinde işgal güçlerinin infazları sonucu ise onlarca Filistinli şehit oldu ve yaralandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X