Filistinlilere işkence iddialarına protesto

FİLİSTİN 13 Eylül 2021 11:35
Videoyu Aç Filistinlilere işkence iddialarına protesto

İsrail vatandaşı Filistinliler, mahkumları desteklemek ve onları ihbar ettiklerine yönelik iddiaları protesto etmek için gösteriler yaptılar

İsrail güvenlik güçlerinin uyguladığı devam etmekte olan alarm durumunun gölgesinde, İsrail ordusu, polisi, sınır muhafızları ve istihbarat güçleri, hala kaçak olan iki mahkumu bulmaya çalışırken Filistinli bazı taraflar, hafta sonu yakalanan 4 mahkuma şiddet ve işkence uygulandığına yönelik uyarıda bulundu.

Filistinli Esirler Kulübü yakalanan 4 mahkumun maruz kaldığı herhangi bir zarardan tamamen İsrail işgal güçlerini sorumlu tuttuğunu belirtti. Filistin Esirler Kulübü Başkanı Kaddura Faris, dün (Pazar) yaptığı açıklamada, mahkumların akıbetiyle ilgili korkuların arttığını belirterek, Zekeriya ez-Zebidi, Mahmud Abdullah el-Ârida, Muhammed Kasım el-Ârida, Yakub Mahmud Kadri’nin yakalanmaların ardından şiddet gördüklerini ve içlerinden birinin hastaneye kaldırıldığını belirtti.

Zebidi’nin topalladığı ve sol gözünün altında büyük bir şişlik olduğunun görülmesinin ardından tedavi görmek üzere Hayfa’daki Rambam Hastanesi’ne nakledildiğine yönelik çelişkili haberler yayınlanmıştı.

İsrail askerleri yakalanan diğer 3 mahkumun fotoğraflarının çekilmesine izin verirken, Zebidi’nin yüzünü gazetecilerden saklamaya çalıştı. Zebidi’nin avukatı Avigdor Feldman, Zebidi ve arkadaşlarını yakalayan askerlerin, şiddet uyguladığına yönelik şüphelerinin olduğunu belirterek, mahkemeye müvekkilinin muayene ve tedavisi için hastaneye gönderilmesi talebinde bulundu.

Zebidi’nin hastaneye kaldırıldığı haberlerinin yayınlanmasından sonra, İsrail Cezaevleri İdaresi (ŞABAS-IPS) ise iddiaları yalanladı.

Filistinli Esirler Kulübü ise yaptığı açıklamada “İşgalin mahkumlara yönelik yayınladığı fotoğraflarda görülenlerde, mahkumların şiddet gördüğü netti. Elbiselerinin diğer izleri gizlediği de kesindir.” ifadelerine yer verdi. Kulüp “İşgalin mahkumlar hakkında yayınladığı benzeri olmayan haberler ve avukatları ile görüşmelerine engel olunması, mahkumların gördüğü muamele hakkında işgalin kamuoyundan saklamaya çalıştığı bir şeyler olduğunu gösteriyor” ifadeleri de eklendi. Filistin Esirler Kulübü, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne mahkumların sağlıklarının kontrol edilmesi ve hayatlarını riske atması sebebiyle uzun süre kontrol edilmemelerini önlemek için ziyaret edilmeleri çağrısını yineledi.

Filistin Yönetimi’ne bağlı Filistinli Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Heyeti, işgal güçleri tarafından yeniden tutuklanan 4 mahkumun sürecinin takip edilmesi, tutukluluk koşullarını ve tutukluluk yerlerinin öğrenilmesi için avukat ekibinin durmaksızın büyük bir çaba gösterdiğini belirtti. Heyet, işgal makamlarının yakalanarak yeniden tutuklanan mahkumlara yönelik işkence yapılması ve kasıtlı olarak avukatların mahkumların tutuklu olduğu yerlere erişiminin engellenmesinin sonuçları konusunda uyarıda bulundu.

İsrail Savcılığı, Nasıra Sulh Ceza Mahkemesi’ne, 4 mahkumun yalnızca hapishaneden kaçmakla kalmayıp, aynı zamanda İsrail güçlerine karşı bir askeri operasyon düzenlemeyi planlama niyetinde olduklarını bildirmişti. Mahkumları savunan avukatlardan biri olan Halid Mehacine bu suçlamanın bir iftira olduğunu ve gelecekte bir takas anlaşması yapılması durumunda söz konusu mahkumların salıverilmelerini önlemek için tehlikeyi artırmayı amaçladığını söyledi. Mahkeme cumartesi günü gizlilik içerisinde davayı değerlendirdi ve herhangi bir açıklama yapılmaksızın mahkumların tutukluluk sürelerini 9 gün uzatma kararı çıkardı. Mahkeme sırasında, Nasıra halkından onlarca genç, Filistin bayraklarını ve 4 mahkumun resimlerini taşıyarak, söz konusu mahkumları “Filistin halkının kahramanları” olarak nitelendiren sloganlar attılar.

Yüzlerce Nasıralı mahkeme yapılmadan önce mahkumları desteklemek için gösteri yapmak ve onları mahkumları ihbar etmekle suçlayanlara cevap vermek için sokaklara çıkmıştı. İçlerinden bir temsilci “Güvenlik konusundaki başarısızlıkları ve Filistinlilerin mahkumların arkasındaki durmalarında birlik kurmaları karşısında şok olan İsrail makamları, aramızı bozmak için yalan bilgiler ve dedikodular yaymaya başladı. Aramızda mahkumları ihbar eden bir ajan olsa bile, Nasıra halkının çok büyük bir çoğunluğu her zaman olduğu gibi, mahkumların ve Filistin halkımızın işgalden kurtulmak ve bağımsız bir Filistin devleti kurmak için verdikleri ulusal mücadelede onların yanında duruyor” dedi. Aynı şekilde Wadi Ara halkı da benzer bir gösteri düzenledi. Arap Ortak Listesi’nin lideri, Knesset üyesi Eymen Avde, Filistinli mahkumlar sorunun bugün ciddi bir şekilde gündemde olduğunu ve bu konunun büyük bir öncelik olduğunu, 6 mahkumun hapishaneden çıkarılması durumunda, milyonlarca Filistinlinin protestolarını durdurabileceğini ve esirlerin serbest bırakılacağını belirtti.

Başbakan Bennet operasyonlardan memnun

İsrail hükümetinin haftalık toplantısında, İsrail Başbakanı Naftali Bennett, hükümetin kaçan tutukluları yakalama konusunda kararlı olduğunu açıklayarak, firarilerden 4’ünü tutuklayan güvenlik güçlerine övgüde bulunarak şunları söyledi:

“Kararlı ve organize edilmiş bir operasyon gerçekleştirdiniz. Bu başarının anahtarı, operasyona dahil olan herkesin işbirliği ve sakinliğiydi. Görevler, teröristlerin bulunabileceği bölgeleri mümkün olduğunca çevrelemek için güvenlik hizmetleri arasında hassas bir şekilde dağıtılmaya devam edilmesi gerekiyor. Ayrıca son derece dikkatli olmalı ve operasyon tamamlanana kadar işbirliğine devam edilmeli.”

Diğer yandan, ordu ve polis kuvvetleri, hala kaçak olan Yakub Nufeyat ve Eyhem Fuad Kemamci’yi aramak için bir dizi bölgeyi kuşatmaya devam etti. Güvenlik güçlerinin liderleri, söz konusu iki firarinin birlikte olmadıklarını ayrı olduklarını tahmin ediyor. İç Güvenlik Bakanı Omer Bar Lev firari mahkumlardan en az birinin Batı Şeria’da olduğu ve silahlı olmaları ihtimalli olduğuna yönelik söylentilerin değerlendirme aşamasında olduğunu bu doğru ise İsrail ordusunun bölgeye girip onları tutuklamada tereddüt etmeyeceğini belirterek iki mahkumun tutuklanmasının İsrail topraklarında ya da Batı Şeria’da gerçekleşeceğini, bu durumun kapsamlı ve kesintisiz aramalar gerektirdiğini, iki firari bulunana kadar pes etmeyeceklerini söyledi.
Kaynak : Şarku’l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL