Fransa'dan İngiltere'ye giden sığınmacılara yardım edenlere hapis

DÜNYA 26 Mayıs 2019 04:25
Videoyu Aç Fransa'dan İngiltere'ye giden sığınmacılara yardım edenlere hapis

Fransa'da yüzlerce yasa dışı göçmene Manş Denizi üzerinden İngiltere'ye geçmeleri için bot satmaktan suçlu bulunan ikinci el bir bot firması sahibi hapis cezasına çarptırıldı.

Tekne şirketi sahibi 45 yaşındaki Emmanuel Desreux'ya 39 bot satmaktan 18 ay hapis cezasına, bir 18 ay daha eklendi. Göçmenlerin ve botların plaja taşınmasını organize ederek yasa dışı göçe yardımcı olmakla suçlanan taksi şoförüyse bir yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Fransız polisi hapis cezasıyla sonuçlanan soruşturmayı Calais yakınlarındaki bir plajda 4 İranlı ve 2 taksi şoförünü yakaladıktan sonra ocak ayında başlatmıştı.

Şişme bot satıcısı Emmanuel Desreux, Ekim 2018 ile Mart 2019 arasında Manş Denizi'nden yasa dışı göçe azmettirme suçundan yargılandı. Bu zaman aralığında kanal üzerinden İngiltere'ye geçmeye çalışan Afgan, Fars, Iraklı ve Afrikalı yasa dışı göçmen sayısında ciddi bir artış görülmüştü.

Yargılananlardan hiçbiri mahkemede kuvvetli akıntılar ve çoğu zaman kötü hava koşullarıyla karşılaşan insanların hayatını riske attıkları için pişmanlık belirtisi göstermedi. Desreux mahkemede "Her şey havaya bağlı, hava kötü olduğunda onlara daha sonra gelmelerini söyledim." ifadelerini kullandı.

Kaynak : euronews
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...