Gazze Şeridi’nde Ateşkes Anlaşması Yürürlüğe Girdi

FİLİSTİN 6 Mayıs 2019 13:31
Videoyu Aç Gazze Şeridi’nde Ateşkes Anlaşması Yürürlüğe Girdi

Gazze Şeridi’nde Filistin direniş grupları ile işgal rejimi arasında ateşkes sağlandığı ve bu sabah (6 Mayıs Pazartesi) erken saatlerde yürürlüğe girdiği bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, geçtiğimiz saatlerde ateşkesin sağlanması için yoğun diplomatik girişimler yaşandı.

Kaynaklar, ateşkesin sağlanması için Birleşmiş Milletler, Mısır ve Katar’ın güçlü bir şekilde devreye girdiğini bildirdi.

Direniş Komiteleri sözcüsü Ebu Mücahit, ateşkes anlaşmasının yerel saatle sabah 04:30’da yürürlüğe girdiğini ve anlaşmanın Birleşmiş Milletler ve Mısır’ın çabalarıyla sağlandığını ifade etti.

Ebu Mücahit, “Ateşkes anlaşması işgal rejiminin ablukayı kırma anlaşmasına uyması şartıyla sağlandı” diyerek, anlaşmaya karşılıklı ve eşzamanlı uyulacağını belirtti.

El-Aksa kanalı Filistin direniş gruplarıyla işgal rejimi arasında sağlanan ateşkesin bu sabah 04:30’dan itibaren yürürlüğe girdiğini kaydetti.

İslami Cihad Hareketi’ne yakın Filistin El-Yevm kanalı da ateşkes anlaşmasının sabah 04:30’dan itibaren yürürlüğe girdiğini söyledi.

Filistinli kaynaklar, direniş gruplarının dün akşam İsrail’in sadece ateşkese karşılık ateşkes önerisini reddettiğini ve işgal rejiminin ablukayı kırma anlaşmasına uymasında ısrar ettiğini kaydetti.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...