Genç Evlilere Verilen Sözler Hala Tutulmadı

ÖZEL HABER 24 Temmuz 2020 01:49
Videoyu Aç Genç Evlilere Verilen Sözler Hala Tutulmadı
2016 da gündeme gelen Genç Evlilik Mağdurları 4 senedir mağduriyetlerinin çözüme kavuşmasını bekliyor. Birçok defa meclise gidip yetkililer ile görüşüp olumlu tepkiler aldıkları halde sorunlarının çözümü için şimdiye dek hukuki bir adım atılmadı.

Haklarında açılan kamu davalarıyla eşlerine ve babalarına 8 - 20 yıla kadar cezalar verilen kadınlar dışarda eşleri ise içerde mağdur durumda bırakılmış. Çocuklar da babalarından ayrı kalarak cezalandırılıyor. Yaklaşık olarak 8.000 ailenin bu mağduriyeti yaşadığı tahmin edilmektedir.

18 yaşından önce evlenip aradan 10 yıl geçtiği halde güncellenen hukuk sistemiyle çocuğu olan erkekler, helal yoldan ailelerin izni ile yuva kurdukları halde "çocuk istirmarcısı" ilan edildi. Böylece babalar cezaevinde. Korunmak istenen kadın ise çocukları ile yapayalnız ortada bırakıldı. Genç Evlilik mağdurlarını en çok yaralayan da kocalarının gerçek tecavüzcülerle aynı koğuşta yatıyor olması.

Bu konuda bir adım atılacağı zaman da feminist dernek ve kişiler severek gönül rızasıyla yapılan evlilikleri kapsayacak olan yasayı "tecavüzcülere af veriliyor" denilerek çarpıtıyor. Genç sevip yuva kurdu diye resmi nikahlı eşlere verilen bu cezalar, kadınları korumamakta aksine mağdur etmektedir. Verilen bu cezalar en çok da çocukları mağdur etmektedir.Babaları varken babasız büyümektedirler.

Türkiye'de İstanbul Sözleşmesi kapsamında "Kadının beyanı" esas alınıp birçok kişi mağdur edilirken bu meselede ise  kadınların beyanı alınmamaktadır. 

Zinanın serbest bırakılırken genç yaşta evliliğin cezalandırıldığını defaaten ifade eden mağdurlar, bu sorunun bir an önce çözüme kavuşmasını beklemektedirler.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal