Gülene'e yakın Akın İpek'ten namaza yasak!

GÜNDEM 9 Nisan 2015 11:35
Videoyu Aç Gülene'e yakın Akın İpek'ten namaza yasak!

Şirkette kamyon şoförü olarak çalışırken hakkını aradığı için işten çıkarılan Okay Aydın, Koza Maden ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen işadamı Akın İpek'e ait Koza maden şirketlerinin yol açtığı çevre felaketlerine bir yenisi daha eklendi. Son olarak şirkete ait Kayseri'deki Himmetdede altın madeninde, altının topraktan ayrıştırılması için kullanılan siyanür havuzu taşarak çevreye yayıldı. İşçilerin iddiasına göre şirket, taşan siyanürün üzerini toprakla örttü. Siyanürlü sudan içen çok sayıda yaban hayvanı da telef oldu.

''ARTIK NAMAZ KILMAYACAKSINIZ''

Şirkette kamyon şoförü olarak çalışırken hakkını aradığı için işten çıkarılan Okay Aydın şunları anlattı: "Çok miktarda siyanür toprağa aktı. Üzerini kapatmak için 10 gün uğraştılar. Normalde bir damla siyanürün yere akmaması gerekiyor. Altını ayrıştırmak için borulardan toprağa damlama sistemiyle siyanür verilir. Ancak toprağın altında olması gereken bu borular yüzeyde olduğu için buradan su içen yaban hayvanlar da telef oluyor. Ölen bu hayvanları da maden sahasına gömülüyor. Bölgeye istihdam sözü vermelerine rağmen, Gümüşhane'den çok sayıda işçi getirildi. Ardından işten çıkarmalar başladı. Çalışma şartları da zorlaştı. Son olarak namaz kılan arkadaşlarımıza, 'İşlerimiz çok yoğun. Artık namazlarınızı kılmayacaksınız' dediler. Mescidi kilitlediler. Tuvaletler bile kilitlendi. Tuvalete, güvenlikten anahtar alıp gidebiliyorduk."

''ASİTLE YIKADIK''

Taşeron firma aracılığıyla madende 14 ay çalışan Ender Sözeri ise "Süre bittiğinde Koza Altın bünyesinde çalışmaya devam edeceğimizi söylediler. Ancak daha sonra AK Partili olduğum gerekçesiyle işe almadılar" diye konuştu. Laboratuvarda çalışan Kadir Deniz de bakanlıktan yetkililerin denetime geleceklerini öğrenince yerlerin asitle yıkandığını anlatarak, "Normalde tek damlasının bile yere düşmemesi gereken bu asit toprağa geçti. İş güvenliği yok denecek kadar az. Kimyasal maddelerden dolayı yüzümde yaralar oluştu. Hastaneden bu yaranın laboratuvardaki çalışma şartlarından kaynaklandığına dair rapor aldım ama sahte rapor almakla suçlanıp işten çıkarıldım" dedi.

Kaynak : Sabah
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...