Guta’da 3 grup, ateşkesi ve şeri mahkemeye gitmeyi kabul etti

SURİYE 5 Mayıs 2016 19:03
Videoyu Aç Guta’da 3 grup, ateşkesi ve şeri mahkemeye gitmeyi kabul etti

Doğu Guta’da geçtiğimiz hafta Feyluk ar-Rahman, Ceyşul İslam, Ceyşul Fustat birlikler arasındaki çatışmalar yaşandı. Çatışmalar sonrası birlikler tarafından ateşkes ve şeri mahkemeye başvurmak üzere çağrıda bulunduklarına dair beyanat yayınlandı.

Bu beyanatlar üzerine Feyluk ar-Rahman, Ceyşul Islam ve Ceyşul Fustat birliği ateşkesi ve şeri mahkemeye başvurmayı kabul ettiklerini bildirdiler.

Ceyşul İslam beyanatında Feyluk ar-Rahman’ın olumlu yanıtından sonra elde ettiklerini şöyle açıkladı: “Guta’ya Şeyh Fadıl Ebu İsmail İysi’nin başkanlığı verildi, Suriye İslam Meclisine katılım sağlandı, Suriye’nin kuzeyi Nusret Cephesi önderliğinde ilerlemekte ve aşiretler meclisine katılım sağlandı.”

Buna ek olarak beyanatın devamında Ceyşul İslam Nusret Cephesi’nden ve Fecrul Islam’dan bu olaylar karşısında duruşlarını belirtmelerini  ve daha önce Feyluk ar-Rahmana sunduğu 8 maddeli beyanata yanıt beklediğini belirtti.

 

 

534648346541343646

 

Ceyşul Fustat ise yayınladığı son beyanatında Hucurat 9/10 : {Eğer dönerlerse aralarını adaletle bulunuz, adil davranınız, şüphesiz Allah adil davrananları sever. Muhakkak Mü’minler kardeştirler. Kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki size rahmet edilsin.} ayetini zikrettikten sonra Ceyşul İslam’ın şeri mahkemeye başvurma çağrasının üzerine ateşkesi ve şeri mahkemeye başvurmayı kabul ettiklerini açıkladı.

Beyanatın sonunda Ceyşul Fustat, birlikleri güney kıtasında bulunan Nusayri rejimi püskürtmeye çağırdı.


4864684848484548648

 

Feyluk ar-Rahman yayınlamış olduğu beyanatta Doğu Guta’da olanlar son derece acı verici olduğunu ifade ettikten sonra Ceyşul Islam’ın öne sürdüğü maddeleri kabul ettiklerini  ve herhangi bir girişime hazır olduklarını açıkladı.

Feyluk ar-Rahman başvurulacak olan ilim ehlini sıralayarak verdi: Isam el-Itar, Muhammed Kerim Racih, Muhammed Serur Zeyn el-Abidin ve Ahmed Muaz el-Khatib.

Beyanatın devamında Feyluk ar-Rahman, Ceyşul Islam’daki kardeşleri Allah’tan korkmalarını ve harekete geçmeden ilim ehline sormalarını tavsiye ediyor.

Kaynak : Küresel Analiz
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL