Guta işgalinde anlaştılar

SURİYE 16 Nisan 2018 17:02
Videoyu Aç Guta işgalinde anlaştılar

İran’ın talebiyle 19 Şubat’ta Doğu Guta’da başlayan katliam ve sürgün operasyonları kapsamında, son kafile, Fırat Kalkanı bölgesine geldi.

İran’ın, Duma bölgesine suni nüfus transferi yaparak “yabancı savaşçı” merkezi yönünde kullanmayı planlarken, Ruhani dün Putin ile işgal üzerine anlaştı.

Aralarında kadın, çocuk, yaşlı ve hastaların bulunduğu Doğu Gutalı yüzbinlerce sivilin yerinden yurdundan edildiği son sürecin perde gerisindeki küresel şer odaklarının yeni planı devreye girdi. Zira 5 yıldır Rusya destekli Esed/Hamaney rejim güçlerinin ablukası altında gıda ve sağlık imkânlarından uzak gayri insani şartlarda hayatta kalma mücadelesi veren sivil halk zorunlu göçe maruz bırakılarak yeni bir işgal planına zemin hazırlanıyor.

SÜRGÜNDE 65 BİN SİVİL!

Devrimcilerin son kalesi hükmündeki Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesindeki Duma’da halkın sürgün edilmesinde sona gelindi. Öyle ki Duma ilçesinden önceki akşam çıkan kafile de Fırat kalkanı bölgesine ulaştı.

8 otobüslük konvoyda, 55'i çocuk 42'si kadın toplam 145 kişi yer alırken sivillerin tahliyesinde sonra bölgede kalan çok az sayıdaki askeri muhalifin de şehri terk etmesiyle Doğu Guta tamamen rejimin kontrolüne geçmiş olacak. Bu arada sadece son sürgünlerde toplam 65 bin insan yuvasını terk etmek zorunda kaldı.

SOYKIRIMDAN FARKSIZ

Bölgenin demografik yapısını alt üst eden süreçte rejim güçleri gözünü kırpmadan sürgüne gönderdiği insanları bir tür soykırıma tabi tutmuş oldu. Sahip oldukları her şeyi, hepsinden önemlisi yok yere öldürülen yakınları ile tüm geçmişini geride bırakarak hasta ve aç biilaç bir şekilde yollara dökülen binlerce sivilin gelecek ümidi de yok edildi.

SUNİ NÜFUS TRANSFERİ

Halkın yaşadığı acıların kaynağı, ülkede yaşanan küresel güçlerin bilek güreşinde taraflar yeni planlarını devreye sokmak için sürekli temas halinde. Son olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'deki operasyonunu görüştü.

ASIL GÜNDEM FARKLI

Görüşme Kremlin'den yapılan yazılı açıklamayla duyurulurken ikilinin Ortadoğu'daki genel durumu ve tarafların işbirliğinin geliştirilmesine yönelik konuları ele aldıkları belirtildi.

Ancak uzmanlara göre Doğu Guta’daki sürgünün sonuna gelindiği bir günde yapılan bu görüşmenin asıl gündemi rejimin kucağına itilen bölge üzerinden devreye sokulacak yeni işgal planları. Özellikle yakın zamanda gerçekleştirilecek suni nüfus transferleriyle önümüzdeki dönemde bölgeyi daha karanlık günler bekliyor.

Sürgün nasıl başlamıştı?

Esed ve destekçileri, Rusya'nın hava desteğiyle muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'yı ele geçirmek için 19 Şubat'ta harekete geçmişti. Rejim ve Rus uçakları, yaklaşık 400 bin sivilin 5 yıldır ablukada yaşadığı bölgeye havadan ve karadan saldırıları yoğunlaştırmıştı. Böylece çok sayıda sivil ölürken, binlerce sivil, sığınak ve bodrum katlarına saklanmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 24 Şubat'ta aldığı ancak başlama süresi belirtilmeyen ateşkes kararına rağmen Doğu Guta'da sivil ölümleri hiç durmadı.

Kaynak : Diriliş Postası
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...