​​İngiltere, İran’ın teklifini reddetti

Kategori: DÜNYA - Tarih: 26 Nisan 2019 23:20
​​İngiltere, İran’ın teklifini reddetti

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt dün yaptığı açıklamada, Tahran’da hapis yatan İran asıllı İngiliz vatandaşı bir kadın da dâhil olmak üzerek İran’ın mahkûm değişim teklifinin “aşağılık diplomasi stratejisi anlamı taşıdığı için” reddettiklerini duyurdu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, önceki gün yaptığı açıklamada İran asıllı İngiliz vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe ile Avustralya’da hapiste bulunan İran asıllı Nigar Gudeskani isimli tutukluların değişimini önerdi.

Zarif’in açıklamalarına tepki gösteren Hunt, Londra’da düzenlenen basın toplantısı sırasında, iki kadın arasında büyük bir fark olduğunu söyleyerek, Avustralya’da tutuklu olan Nigar Gudeskani’nin ciddi suç işlediğinden şüphelendiklerini belirtti. Hunt ayrıca, “Nazanin Zaghari-Ratcliffe masumdur. Kötü bir şey yapmadı” ifadelerini kullandı.

Thomson Reuters Vakfında proje yöneticisi olarak çalışan 40 yaşındaki Zaghari-Ratcliffe, Nisan 2016’da ailesini ziyaret etmek için gittiği Tahran Havalimanı’nda güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Eylül 2016’da 5 yıl hapis cezasına çarptırılan kadın, 2009 yılında İran’da hükümet karşıtı düzenlenen protesto gösterilerine katılmakla suçlanıyor. Zagrafi-Ratcliffe hakkındaki iddiaları reddederken, İngiltere hükümeti Ratcliffe’nin serbest bırakılmasını sağlayamadı.

İngiliz Bakan açıklamasında, “İran’ın yaptığında kabul edilemez olan şey masum insanları hapse atmak ve onları baskı aracı olarak kullanmak. Korkarım Avustralya davasında olan şey de bu. Diplomatik olarak bir şey yapılmazsa İngilizleri serbest bırakmayacaklarını söylüyorlar. Nazanin Zaghari-Ratcliffe, İran’da tutuklu olan çok sayıdaki Batılıdan yalnızca biri” dedi. Sadece Nazanin’in özgürlüğünü değil, İran’ın bu “aşağılık” uygulamasını sona erdirmesini umut ettiğini dile getiren Hunt, “Bunu dünyada yapan tek ülke” dedi.

Nigar Gudeskani ise 2017 yılında Avustralya’da tutuklanmıştı. Washington, kendisini Malezyalı bir şirketin çalışanı olarak tanıtan Nigar Gudeskani’yi, ABD’nin dijital teknolojilerini İranlı şirketlere aktarmakla suçluyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islammedya.com/haberprint/--ingiltere--iran-in-teklifini-reddetti-248644.html