Katil Ajanın 4. Pasaportu Çıktı

Kategori: KAFKASYA - Tarih: 15 Temmuz 2014 15:10
Çeçen lider Ali Osaev'i öldürmek suçundan yargılanan istihbarat ajanı Zona'nın bugünkü duruşmasında dördüncü bir pasaportu olduğu ortaya çıktı.

Çeçen lider ve Kafkasyalı direnişçilerin yurtdışı temsilcisi Ali Osaev'i öldürmek suçlamasıyla yargılanan istihbarat görevlisi Zona koda adlı Temur Makhauri'nin bugün yapılan duruşmasında şimdiye kadar bulunanlara ilave olarak bir pasaportu daha olduğu ortaya çıktı.

Sanık avukatı Ufuk Kalkan'ın mahkemeye sunduğu bir kağıtta, katil zanlısı Zona'nın cinayetin gerçekleştiği tarihte eşi için bir noter belgesi düzenlediği iddia edildi.

Fakat mahkemeye sunulan belgedeki ismin bugüne kadar çeçen cinayetleri zanlısı Zona'nın kullandığı Ali Dubaev, Ruslan Papaskiri ve yargılamada kullandığı Temur Makhauri isminin dışında Ruslan Timayev adına düzenlendiği görüldü.

Sanık avukatı, müvekkilinin bu ismi de kullandığını, çocuklarının da bu soyadını taşıdığını iddia ederek, belgenin kabul edilmesini talep etti. Mahkeme Heyeti, bu yeni pasaportun ibraz edilmesi halinde belgenin sahte olup olmadığının Gürcistan Makamlarına sorulmasına karar verdi.

Müşteki avukatı Ömer Yüzgül ise bu şekilde bir pasaportun da ortaya çıkmasıyla zanlının 4. farklı bir kimliğe sahip olduğunun belgelendiğini, bu yeni isimle Türkiye'ye giriş-çıkış yapılıp yapılmadığının tesbit edilmesini talep etti.

"Kocam işsiz"

Zona'nın 13 yıllık eşi olduğunu ifade eden Larisa Bokova'da cinayet günü Bakü'ye gittiğini, eşinin de trene kadar kendisine refakat ettiğini iddia etti.

Bokova, Ali Osev'in eşine yardım ettiklerini, onun ve çocuğunun yurtdışına çıkması için eşinin belge düzenlenmesine yardımcı olduğunu bunun masrafları için 14 bin dolar almış olabileceğini ve fakir bir yaşam sürdüklerini söyledi.

Müşteki avukatı Ömer Yüzgül yine söz alarak, bugüne kadar yapılan pek çok duruşmaya katılan Larisa Bokova'nın neden bu belgeyi şimdiye kadar getirmediğini sordu. Yüzgül, katil zanlısı Zona'nın Ali Osaev için belge düzenlediğini ifade eden Larisa Bokova'ya, bu durumu hatırlatınca, Bokova "Gürcistan'da 13 Dolara soyadı değiştiriliyor" diye cevap verdi. Yüzgül'in ısrarlı soruları üzerine Bokova "daha fazla soruya cevap vermek istemediğini" söyledi.

Sanık lehine tanıklık yapmak için Bislan Zaitov isimli bir kişi de dinlendi. Zaitov, Mahkeme Başkanı'nın sanığı göstererek bu kişinin ismini biliyor musun şeklindeki sorusuna, "bu kişi Ali'dir. Benim kan kardeşim kadar yakınımdır. 2008'den beri aynı evde kalıyoruz. Sık sık yanına giderim. Olay günü benimle beraberdi" dedi. Zaitov, mülteci olduğu için çalışmadığını, bahçe işleriyle uğraştığını söyledi. 

Mehkeme 2008'de gerçekleşen İslam Canibekov cinayeti ile ilgili dosyanın da mahkemeye getirilmesine hükmetti.

Mahkeme, Zona'nın tutukluluk halinin devamına ve bir dahaki duruşmanın 16 Eylül günü yapılmasına karar verdi.

Mahkeme bir önceki duruşmada, cinayet anını gösteren video kaydının bilirkişi inceleme raporunu talep etmişti. Bu raporun bir sonraki duruşmaya yetiştirilmesi bekleniyor.

Ali Osaev'i öldürmekle suçlanıyor

Rus istihbarat ajanlarıyla İstanbul'da 3 ve Mısır'da 2 defa görüştüğünü ve Ruslardan para aldığını mahkemede kabul eden Zona kod adlı istihbarat ajanı İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Kafkasya Emirliği Yurtdışı Temsilcisi Ali Osaev'i öldürmekle suçlanıyor.

Zona'nın Rus İstihbarat Yetkilisi Bashir Kushtov'la Yaptığı Görüşme

Aynı dosya kapsamıında Kafkasya Emirliği'nin Osaev'in öldürülmesi sonrasında Yurtdışı Temsilciliği görevini sürdüren Hamzat Berghaz Musaev ve yardımcıları Zaurbeg Amriev ile Rüstem Altemirol'u öldürmek suçlarından Rus istihbarat elemanları Alexander Zharkov ve Nadim Ayupov'da müebbet hapis cezasıyla yargılanıyorlar.

Ali Osaev nasıl öldürülmüştü? 

https://www.islammedya.com/haberprint/78311--34657.html