Arap Koalisyonu Husilere ait İHA'yı düşürdü

Kategori: - Tarih: 9 Ağustos 2019 12:42
Arap Koalisyonu Husilere ait İHA'yı düşürdü

Yemen'deki Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Türki el-Maliki, Koalisyon güçlerinin dün akşam saatlerinde İran destekli darbeci Husi milisleri tarafından Sana’dan İbb kentine fırlatılan insansız hava aracını (İHA) etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Koalisyonu Sözcüsü el-Maliki konuya ilişkin açıklamasında unları söyledi:

“İran destekli darbeci Husi milislerinin İHA’larla gerçekleştirdikleri saldırı girişimleri Allah’ın izniyle başarısızlığa mahkumdur. Koalisyon, Yemen’deki sivilleri korumak adına gerekli tüm operasyonel talimatları ve angajman kurallarını uyguluyor. Husilerin artan saldırıları umutsuzluklarının bir yansıması. Bu durum bölgede faaliyet gösteren İranlı ajanların arkalarında olduğu gerçeğini de gözler önüne seriyor.”

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu güçlerinin, uluslararası hukuka uygun bir şekilde ve sert bir tutumla Husileri yok etmek için caydırıcı önlemler almaya devam ettiğini belirten Maliki “Milislerin yanıltıcı medyaları aracılığıyla hayali başarıları üstlenmesi, aldığı kayıpların büyüklüğünü ve halkın onlara karşı takındığı öfkeli tutumu doğruluyor” ifadesini kullandı.

Maliki, geçtiğimiz Çarşamba günü aynı bağlamda yaptığı bir diğer açıklamada da şunları söylemişti:

“İran destekli Husi milislerin sivilleri canlı kalkan olarak kullanarak Hacca’dan attığı balistik füze, kentin içindeki bir bölgeye düştü. Bu tür sonuçsuz girişimler, uluslararası hukuk uyarınca korunan sivilleri savaş malzemesi haline getiren Husilerin önceki terörist eylemlerinin bir uzantısı niteliğinde. Grubun, 20 Haziran tarihinde Sana’daki İman Üniversitesi’nin kampüsünden ateşlediği balistik füze el-Cevf kentindeki sivillerin üzerine düşmüştü. Yemen’le ilgili tarafları, milislerin bölgesel ve uluslararası tehdidini yakından takip eden birçok sistem, olay anında füzenin ateşlendiğini gözlemlemişti. Saldırılarında sivilleri kullanan ve masum insanların ve yerleşim birimlerinin üzerine rastgele ateş açan Husiler, uluslararası hukuka yönelik ihlallerini sürdürüyor. Koalisyon güçleri ise bu yapılanmayı etkisiz hale getirmek adına sert ve caydırıcı önlemler almaya devam ediyor.”

Arap Koalisyonu ayrıca Husilerin Amran kentinden Cizan’a fırlattıkları İHA’nın düşürüldüğünü açıkladı.

Milislerin devam eden saldırı girişimlerinin, grubun terörist eylemlerinde kullandığı ahlak dışı yöntemi ve başarısızlığını gözler önüne serdiğine dikkat çeken el-Maliki “Bu girişim Husilerin mevcut durumunu ve kayıplarını da yansıtıyor’’ dedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islammedya.com/haberprint/arap-koalisyonu-husilere-ait-iha-yi-dusurdu-260225.html