Çin'den küstah açıklama: Terörle mücadelede ilerleme sağladıkça kamplar küçülecek

Kategori: DOĞU TÜRKİSTAN - Tarih: 15 Mart 2019 17:57
Çin'den küstah açıklama: Terörle mücadelede ilerleme sağladıkça kamplar küçülecek

Le Yucheng, “Terörle mücadelede ilerleme sağladıkça, bu kamplar da tamamen kapanma hedefiyle giderek küçülecek."

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, Cenevre’deki BM İnsan Hakları Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, Pekin yönetiminin, inşa ettiği ve "mesleki eğitim merkezi" olarak tanımladığı yapıların gerekliliğini savundu ve ülkesinin, içişlerine yapılacak müdahaleleri kabul etmeyeceğini söyledi.

Le Yucheng, “Terörle mücadelede ilerleme sağladıkça, bu kamplar da tamamen kapanma hedefiyle giderek küçülecek. Bizim etkili önlemlerimiz olmasaydı şiddetli terör eylemleri Sincan’da artar, ülkenin ve dünyanın diğer bölgelerine sıçrayabilirdi.” dedi.

Çin’in etnik politikalarıyla ilgili araştırma yapan Adrian Zenz, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Sincan bölgesinde 1,5 milyona yakın Müslümanın gözaltı kamplarında zorla tutulduğunu bildirmişti.

BM Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, Çin’de etnik Uygur kökenli bir milyona yakın kişinin kitlesel olarak gizli bir şekilde toplama kamplarını andıran yerlerde tutulduğuna dair güvenilir bir çok rapor geldiğini duyurmuştu.

Pekin yönetimi, inşa edilen söz konusu yapıların "rehabilitasyon merkezi" ya da "mesleki eğitim merkezi" olduğunu belirtiyor.

Kaynak : euronews

https://www.islammedya.com/haberprint/cin-den-kustah-aciklama--terorle-mucadelede-ilerleme-sagladikca-kamplar-kuculecek-247947.html