Kanada ve Çin arasındaki kriz giderek derinleşiyor

Kategori: DÜNYA - Tarih: 25 Aralık 2018 10:07
Kanada ve Çin arasındaki kriz giderek derinleşiyor

Kanada ile Çin arasında, Huawei Mali İşler Direktörü Meng Vancou’nun tutuklanması ile başlayan, ardından Çin makamlarının, Kanadalı girişimci Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig’in gözaltına alması ile tırmanan kriz giderek derinleşiyor.

Huawei Mali İşler Direktörü Vancou'nun tutuklanması ile başlayan, ardından Çin makamlarının, Kanadalı girişimci Michael Spavor ve eski diplomat Michael Kovrig'i, Pekin'de "Çin'in ulusal güvenliğini tehlikeye atan faaliyetlerde bulunmak" şüphesiyle gözaltına alması ile tırmanan iki ülke arasındaki kriz giderek derinleşiyor.

Gözaltında bulunan Kanadalı iki kişinin serbest bırakılması çağrılarının Çin tarafından ‘kesin bir şekilde’ reddedildiği belirtildi. Konu hakkında Washington tarafından desteklenen Ottawa yönetimi, Çin’in eylemlerinden ‘derin rahatsızlık’ duyduğunu bildirdi.

Bazı uzmanlar Çin’in, Spavor ve Kovrig’i gözaltına almasını Ottawa’ya Vancou'nun tutuklanmasına karşı bir baskı uygulama aracı olarak görüyor. Kanadalı yetkililer, Washington'un isteği üzerine bu ayın başlarında Meng Vancou'yu gözaltına almıştı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islammedya.com/haberprint/kanada-ve-cin-arasindaki-kriz-giderek-derinlesiyor-236879.html