Karadeniz’deki ABD donanması Rusya’nın sıkı takibinde

Kategori: DÜNYA - Tarih: 8 Ocak 2019 02:03
Karadeniz’deki ABD donanması Rusya’nın sıkı takibinde

Moskova, Karadeniz filosuna ait Rus gözlem gemisinin ABD donanmasına ait USS Fort McHenry çıkartma gemisinin hareketlerini izlediğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, Karadeniz filosuna ait Rus gözlem gemisinin, Karadeniz’e giren ve ABD’ye ait USS Fort McHenry çıkartma gemisinin hareketlerini izlediği duyuruldu.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Karadeniz filosuna ait Rus gözlem gemisi, ABD donanmasına ait USS Fort McHenry çıkartma gemisinin hareketlerini izliyor” denildi.


ABD gemisi ‘karartma’ yaparak geçti

ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait 186 metre uzunluğunda ki, USS Fort McHenry (LSD-43) adlı savaş gemisi, İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz'e açıldı. Dün gece gerçekleşen ve bu sabah Karadeniz'de seyretmeye başlayan gemi, 'karartma' yaparak geçişini gerçekleştirdi

ABD Altıncı Filo Komutanı Lisa Franchetti konuya ilişkin, “USS Fort McHenry gemisinin Karadeniz’e girmesi, bizim bu denizdeki güvenliğe kolektif bağlılığımızı teyit ediyor. Bu durum ayrıca NATO ve bölgedeki partnerlerimizle zaten güçlü olan ilişkilerimizi daha da güçlendiriyor” açıklamasını yaptı.

Komutan ayrıca, ABD gemilerinin Karadeniz’de müttefikleri için olmaya devam edeceğini ifade ederek, 2018’de 10’dan fazla ABD donanmasına ait geminin Karadeniz’de bulunduğunun altını çizdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islammedya.com/haberprint/karadeniz-deki-abd-donanmasi-rusya-nin-siki-takibinde-237065.html