Katar baskılara dayanamadı ABD ile Anlaştı

Kategori: ÖZEL HABER - Tarih: 15 Haziran 2017 13:38
Katar baskılara dayanamadı ABD ile Anlaştı

Katar devleti, Körfez ülkelerinin ambargolarından kurtulmak için ABD ile 12 milyar $'lık silah anlaşması imzaladı.

 ISLAHHABER   HABER MERKEZİ 

ABD Başkanı Trump'un seçimlerden önce ülkenin dış borçlarını nasıl ödeyeceksiniz? sorusuna verdiği yanıt ''Tüm borçlarımızı körfez ülkelerine ödeteceğim'' olmuştu. Dünya kamuoyuna bunlar yansıdığında gerçeklik payı yok gibi ''çılgınca'' denilerek geçiştirildi.Nitekim seçimlerin bitmesiyle beraber ilk etapta Trump'un Suudi Arabistan ziyareti ve mecburiyet içerisinde 380 milyar $'lık ticari anlaşma bu söylemini tasdikler nitelikte oldu. 

Körfez ülkelerinin Katar'ı abluka ve ambargo altında tutmasıyla patlak veren 'Katar krizi'de çözüme kavuşacağa benziyor. Katar ve ABD dün akşam saatlerinde bir anlaşma sağlayarak 12 Milyar $ değerinde F15 savaş uçağı alımına karar vererek anlaşma sağlandı.

Anlaşma sağlanan silahın içeriği F15 savaş uçakları, Suudi Arabistan anlaşmasında yer alan 110 milyar $'lık silah anlaşmasının içeriğindede F15 savaş uçakları maddeleri mevcuttu.

Körfez ülkelerinin ambargosunu delmek için Katar devleti ABD ve Avrupa ülkelerinden kargo uçağı, savaş uçağı ne gerekiyorsa almaya razı gibi. Sanki bu ambargo ABD'nin Katar'ın parasını Körfez ülkelerini kötü gösterip gasp etme gibi bir plandan ibaret gibi görünüyor.

https://www.islammedya.com/haberprint/katar-baskilara-dayanamadi-abd-ile-anlasti-150811.html