Suriye'de Şayrat askeri hava üssünde patlama meydana geldi: 12 ölü

Kategori: SURİYE - Tarih: 3 Ağustos 2019 19:26
Suriye'de Şayrat askeri hava üssünde patlama meydana geldi: 12 ölü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye'nin batısında bulunan Humus'un merkezindeki Şayrat askeri hava üssünde bugün bir patlama meydana geldiğini ve olayda 12 rejim askerinin öldüğünü bildirdi.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman AFP'ye verdiği demeçte, "12 rejim üyesi, Cumartesi öğleden sonra cephanelikte meydana gelen patlama sonucu öldü. Patlamanın neden belli değil. Bir saldırı veya teknik sorundan kaynaklı olabilir" dedi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Humus civarında bulunan Şayrat askeri hava üssünde bugün şiddetli bir patlama meydana geldiğini bildirdi. 

Yerel basında çıkan haberlere göre yetkililer, kullanım süresi geçen bir miktar mühimmatın taşınması sırasında kaza sonucu bir patlama olduğunu belirtti. Suriye ordusu patlama ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. 

2017 yılının Nisan ayında Şayrat, İdlib bölgesine Suriye rejimi tarafından düzenlenen kimyasal hava saldırısında düzinelerce insanın öldürülmesine yanıt olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle Pentagon tarafından 59 tomahawk füzesinin hedefi olmuştu.

Hava üssü, çok sayıda MiG-23, MiG-25, Sukhoi-25 ve Sukhoi 22 savaş uçaklarının ana karargahıdır.

ABD saldırısından önce ise üs, İran'ın Suriye ve Irak’taki faaliyetlerini yönetmek için Tahran tarafından kullanılıyordu. Ardından asker üs, Akdeniz'deki operasyonlar için Rusya'nın kontrolüne geçti.
Kaynak : şarkul avsat

https://www.islammedya.com/haberprint/suriye-de-sayrat-askeri-hava-ussunde-patlama-meydana-geldi--12-olu-250143.html