Suriye'deki patlamada ölü sayısı 31'e yükseldi

Kategori: SURİYE - Tarih: 4 Ağustos 2019 10:40
Suriye'deki patlamada ölü sayısı 31'e yükseldi

Suriye’nin Humus kentinde bulunan Şayrat askeri hava üssünde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 31’e yükseldi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), dün, Suriye'nin batısında bulunan Humus'un merkezindeki Şayrat askeri hava üssünde dün bir patlama meydana geldiğini ve olayda 12 rejim askerinin öldüğünü bildirmişti.

Suriye resmi haber ajansı SANA, ülkenin orta kesiminde bulunan Humus kentindeki Şayrat askeri hava üssünde meydana gelen patlamada ölenlerin sayısının 31’e yükseldiğini duyurdu. Yetkililer, kullanım süresi geçen bir miktar mühimmatın taşınması sırasında kaza sonucu bir patlama olduğunu açıklamıştı. 

Yerel basında çıkan haberlere göre yetkililer, kullanım süresi geçen bir miktar mühimmatın taşınması sırasında kaza sonucu bir patlama olduğunu belirtti. Suriye ordusu patlama ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. 

2017 yılının Nisan ayında Şayrat, İdlib bölgesine Suriye rejimi tarafından düzenlenen kimyasal hava saldırısında düzinelerce insanın öldürülmesine yanıt olarak ABD Başkanı Donald Trump'ın emriyle Pentagon tarafından 59 tomahawk füzesinin hedefi olmuştu.

Hava üssü, çok sayıda MiG-23, MiG-25, Sukhoi-25 ve Sukhoi 22 savaş uçaklarının ana karargahıdır.

ABD saldırısından önce ise üs, İran'ın Suriye ve Irak’taki faaliyetlerini yönetmek için Tahran tarafından kullanılıyordu. Ardından asker üs, Akdeniz'deki operasyonlar için Rusya'nın kontrolüne geçti.

Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islammedya.com/haberprint/suriye-deki-patlamada-olu-sayisi-31-e-yukseldi-250150.html