Suriye Hizbullahı kurucusu öldürüldü

Kategori: ÖZEL HABER - Tarih: 6 Nisan 2016 10:10
Suriye Hizbullahı kurucusu öldürüldü

İsrail'e karşı savaşmayarak Suriye'de Hz. Zeynep türbesini savunma bahanesiyle Suriye'de mazlumlara karşı katliamlar işleyen İran destekli Lübnan Hizbullah Hareketi, Suriye'de bugüne kadar ki en büyük kaybını yaşadı.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ
 
Hizbullah'ın Suriye kolunu kuran Ebu Cafer lakaplı Bilal Nadir Hayruddin ve yüzlerce insanın açlık yüzünden can verdiği Madaya Kuşatmasının fikir babası olarak tanınan Hizbullah komutanı Ali Fevzi Taha ayrıca İran Devrim Muhafız Albayı "Maşallah Şemsi dahil 6 üst rütbeli komutanla birlikte çok sayıda militan Suriye’de muhaliflerle girdiği çatışmalarda öldürüldü.
 
BARIŞÇIL GÖSTERİLER YERİNİ  6. YILINDA DEVAM EDEN SAVAŞA BIRAKTI

Tarihler 2011 Mart ayını gösterdiğinde yaklaşık 40 yıllık Diktatör Esed ailesinin Suriyeli Müslümanlara reva gördüğü zulmün kırılma noktasıydı.
 
Artık hiçbirşeyin eskisi gibi olmayacağı bir ülkenin temennisiyle sokağa dökülen halk, özgür bir Suriye arayışının içinde hep bir ağızdan "Haydi, defol ey Beşşar Esed" sloganlarıyla barışcıl gösteriler düzenliyordu. 
 
Ta ki Esed rejim güçlerinin barışcıl gösteriler düzenleyen halka  ateş açması ve birçok göstericiyi tutuklayıp ağır işkenceden geçirerek öldürmesiyle Suriye'de 6. yılına giren bir savaşın fitili ateşlenmiş oldu.
 
Savaşın hüküm sürdüğü Suriye'de, 6 yıl süre içerisinde milyonlarca insan farklı ülkelere göç ederek mülteci olarak hayatlarını sürdürürken kimi de Suriye'de kalıp savaşın korkunç yüzüyle karşı karşıya yaşam mücadelesi vermeyi yeğledi.
 
İlerleyen safhalarda muhalifler karşısında ağır kayıplar veren Suriye Ordu güçleri, başta İran'ın desteğiyle, Irak ve Lübnan,Afganistan olmak üzere farklı ülkelerden çok sayıda militanı getirerek Esed ordusu saflarında muhaliflere karşı savaşa müdahil etti.
 
REJİME KAN POMPALAYAN HİZBULLAH'TA SURİYE'DE ÇAKILDI

Lübnan Hizbullah Hareketine yakın haber ajansları ve internet sitelerinde yer alan habere göre, Halep'te muhalif güçlerin ortak yürüttüğü operasyon sonucu ,
Hizbullah'ın Suriye kolunu kuran Ebu Cafer lakaplı Bilal Nadir Hayruddin ve yüzlerce insanın açlık yüzünden can verdiği Madaya Kuşatmasının fikir babası olarak tanınan Hizbullah komutanı Ali Fevzi Taha ayrıca İran Devrim Muhafız Albayı Maşallah Şemsi dahil 6 üst rütbeli komutanla birlikte çok sayıda militan Suriye’de muhaliflerle girdiği çatışmalarda öldürüldü.
 

78fcfba3-8cb7-486b-84be-f63fa7ec23c2
Suriye Hizbullah'ını kuran Bilal Nadir Hayrudddin

İran Devrim Muhafız Albayı Maşallah Şemsi

YÜZLERCE İNSANIN AÇLIKTAN ÖLDÜĞÜ MADAYA KUŞATMASI FİKİR BABASI FEVZİ TAHA ÖLDÜRÜLDÜ
 
Suriye'de Hizbullah'ın yaklaşık bir yıldır kuşatma altında tuttuğu Şam'ın kırsalındaki Madaya bölgesinde açlıktan ölümlere neden olan ve kasabada yaşayanların ağaç yaprağı ve ot yiyerek hayatta kalmaya çalıştıkları zulmün fikir babası olarak tanınan Hizbullah komutanı Ali Fevzi Taha Halep'te muhalifler tarafından öldürüldü.


Hizbullah komutanı Ali Fevzi Taha

c0881a4e-c1d1-438d-8837-318dbbb50686
Abbas Hüseyin Migdat

 
ESED'İN VARİL BOMBACISI HİZBULLAH MİLİTANI ŞAM'DA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ
 
2014 yılında Suriyeli muhalifler, çatışmaların yoğunlaştığı Şam bölgesinde Esed rejiminin varil bombacısı olarak adlandırılan Hizbullah militanı Samir Abbas Takec'i öldürdüklerini duyurmuşlardı.

 
VARİL BOMBASI VE ETKİSİ
 
Suriye’de Esed rejimi ve İran destekli militanlar tarafından düzenlenen varil bombası düşük maliyetli olması nedeniyle Suriye ordusu tarafından sürekli kullanılıyor.
 
Esed rejimi neden saldırılarında özelikle Varil bombası kullanıyor?
 
Rejim tarafından imal edilen ve diğer bombalara göre daha ucuz olan Varil bombası düştüğü bölgede çok büyük tahribata yol açıyor.
 
Suriye’de rejim tarafından neredeyse her gün 10′larca varil bombası saldırısı düzenlenmekte. Rejim tarafından atılan varil bombasının düştüğü bölgede çok büyük çukurlar oluşturduğu gözlenirken, saldırıların ardından ise bölgede tamamen can pazarı yaşanmakta.
 
Bombanın düştüğü bölgede bulunan evler ve binalar neredeyse tamamen yığınlar haline dönüşürken bir çok insanda bu yığınların altında feci bir şekilde hayatını kaybetmektedir.
 
Yaklaşık 500 kilo ağırlığında olan el yapımı varil bombası, atılan bölgeye daha çok tahribat yol açması için içine yakıcı madde, güçlendirilmiş patlayıcı, demir parçaları,beton parçaları ve mutfak tüpü konulduğu biliniyor.
 

 

 

Kaynak : ISLAH HABER

https://www.islammedya.com/haberprint/suriye-hizbullahi-kurucusu-olduruldu-53778.html