Taliban : ABD B52 Bombardıman Pilotunu Öldürdük

Kategori: ÖZEL HABER - Tarih: 28 Ekim 2017 20:50
Taliban : ABD B52 Bombardıman Pilotunu Öldürdük

Taliban, daha önce yaptığı açıklamalarda ABD'nin yeni Afganistan stratejisini ele almış ve bunun öncekilerden farklı olmayacağını açıklayarak Afganistan genelindeki operasyonlara hız vermişti.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Afganistan • Herat vilayetinin Şindand ilçesinde ABD'ye ait bir üstte 4 yıldan bu yana B52 Bombardıman uçağı pilotu olan ve üstte uçuş eğitimi veren İnsansız hava araçları (UAV) uzmanı Paskal Zelmai
Taliban tarafından Şindand üssüne döşenen mayının infilak etmesi sonucu öldürüldü.Taliban, daha önce yaptığı açıklamalarda ABD'nin yeni Afganistan stratejisini ele almış ve bunun öncekilerden farklı olmayacağını açıklayarak Afganistan genelindeki operasyonlara hız vermişti.

Son 2 Hafta içerisinde ABD ve NATO güçlerine Taliban tarafından ciddi şekilde hedef alınıyor. Yapılan saldırılarda Haçlı birliklerinin ciddi kayıpları mevcut. Batı merkezli yayın kuruluşları Taliban'ın son aylarda hırçınlaştığını ve önünün alınamadığını belirtti.

Bugün Taliban tarafından öldürülen B52 Bombardıman uçağı pilotuda işgalcilerin stratejisi açısından önemli bir kayıp.

B-52'ler Soğuk savaş yıllarında SSCB topraklarına nükleer bomba taşınabilmesi amacı ile geliştirilmiştir. İlk uçuşunu 15 Nisan 1952'de gerçekleştirmiştir. 1954 yılından itibaren B-36 Peacemaker ve B-50 Superfortress uçaklarının yerini alarak ABD Hava Kuvvetleri'nde kullanıma girmiştir. ABD Hava Kuvvetleri'nde "Buff" diye bilinirler. Halı bombardımanı diye adlandırılan, güdümlü olmayan basit konvansiyonel bombalar kullanarak geniş alanların isabet oranı yüksek olmadan bombalanmasında etkili olarak kullanılırlar. Körfez savaşı'ndaki bombaların çoğu B-52'ler tarafından atılmıştır. Taşıma kapasitesi B-1B Lancer'dan daha az olmasına karşın (yaklaşık yarısı kadar) menzili biraz daha uzundur.

8 Ocak 1957'de 3 B-52B dünya etrafında hiç durmadan uçarak rekor kırmıştır. Bu uçuş 49 saat 19 dakika sürmüştür ve havada 3 kez yakıt ikmali yapılmıştır. 21 Mayıs 1956'da Bikini Atolu'na havadan ilk hidrojen bombasını atan uçak bir B-52'dir.

Bu tercüme islahhaber.net için Mevera Haber tarafından yapılmıştır.
Kaynak : ISLAH HABER

https://www.islammedya.com/haberprint/taliban---abd-b52-bombardiman-pilotunu-oldurduk-192708.html