Taliban: İşgali bitirip İslami Rejim kurana dek savaşacağız

Kategori: AFGANİSTAN - Tarih: 3 Haziran 2019 22:22
Taliban: İşgali bitirip İslami Rejim kurana dek savaşacağız

Afganistan’daki Taliban hareketi, hedeflerine ulaşana kadar savaşı sürdüreceklerini açıklarken, Kabil’de batı destekli hükümet ile görüşmelere başlamak için halen hazır olmadığını ifade etti.

Taliban lideri Heybetullah Ahundzade, yaptığı yazılı açıklamada, ABD ile diyalog kapılarının açık kalmaya devam etmesine rağmen, Afganistan’da yakın bir zamanda ateşkes ihtimalinin uzak olduğunu belirtti.

Afganistan’daki devam eden şiddet eylemleri ortasında herhangi bir ilerleme kaydedilemeyen Katar görüşmelerinin geçen ayki altıncı turunun sona ermesi sonrasında Taliban lideri bir açıklamada bulundu.

Taliban lideri Heybetullah Ahundzade, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde yayınladığı yıllık mesajında, Afgan halkına, Taliban’ın yıllarca süren çatışmaya ve tüm Afgan halkını temsil eden hükümete son verme isteğine güvenme çağrısı yaptı. Ancak Taliban’ın yasadışı olarak nitelendirdiği Afganistan hükümeti ile doğrudan müzakerelere başlama veya ateşkes sağlama niyeti taşımadığına dikkati çekti.

Ahundzade, Taliban’ın Ramazan Bayramı boyunca 3 gün süreyle, geçen yıl uyguladığı ateşkesi yineleyeceğine dair açıklama yapmadı.

Taliban lideri, mesajında “Hiç kimse, hedeflerimize ulaşmadan önce sıcak savaş cephelerine soğuk su dökmemizi veya 40 yıllık fedakarlıklarımızı unutmamızı beklemesin. Taliban, işgali sonlandırmak ve İslami bir rejim kurmak istiyor” ifadelerini kullandı.

Taliban temsilcileri, Afganistan topraklarının saldırılar için militanlar tarafından bir üs olarak kullanılmaması güvencesi karşılığında 20 bin ABD ve NATO önderliğindeki koalisyon kuvvetlerinin geri çekilmesi hususunda birkaç aydır ABD’li diplomatlarla görüşmeler yapıyor. Üst düzey Afgan politikacılar ve sivil toplum temsilcileri ile toplantılar düzenlendi. Aynı şekilde ülkenin geleceğini görüşmek için Afgan diyalogu çerçevesinde geçen hafta da Moskova’da görüşme yapıldı.

Söz konusu mesajda, “İslam Emirliği, vatanımızdaki tüm Afganlar için kabul edilebilir olan egemen, İslami ve kapsayıcı bir hükümet kurmak istiyor” ifadelerine yer verildi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islammedya.com/haberprint/taliban--isgali-bitirip-islami-rejim-kurana-dek-savasacagiz-249263.html