Halep’te neden Esed güçleri ile Hizbullah militanları birbiriyle çatışıyor?

SURİYE 17 Haziran 2016 00:26

Kuzey Halep’te Hizbullah militanları ile Esed güçleri arasında bazı bölgelerde kısmi çatışmalar çıkmaya başladı. El Dorar’ın sahadaki medya aktivistlerinin bu önemli haberini sizlere sunuyoruz.

Halep’te Nubul Zehra’ya komşu Mayer kasabası bir süredir Esed’e bağlı güçler ile Hizbullah militanları arasında çatışmalara sahne olmakta.

Hatta Kuzey Halep’te el Bureic bölgesinde cereyan eden çatışmalarda ilk kez iki grup birbirine karşı ağır silahlar ve toplar kullandı.

El Dorar el Sham haber sitesinin sahadaki kaynaklarının askeri liderler ve Mayer köyünde yaşayan sivillerle bu çatışmaları tetikleyen şeyin ne olduğunu öğrenmek için yaptığı görüşmelerde, çatışmaların Hizbullah’ın bölgede yaşayan gençleri güney Halep’teki cephe hattında kendi sancağı altında savaşmaya zorlaması olduğu anlaşıldı.

Köylülerin anlattıklarına göre Nubul ve Zehra’daki onlarca genç Hizbullah tarafından savaşmak istemedikleri bölgelerde savaşmaya zorlanmakta.

Köylülerden Ebu Tamim’in aktardığına göre 27 tane genç Hizbullah tarafında Han Tuman bölgesinde savaşmayı reddettiğinde dolayı tutuklandı ve hapse atıldı, halkın bu geçlerin salınmasına yönelik isteklerini Hizbullah militanlarının reddetmesi dolayısı ili iki grup arasında çatışma patlak verdi ve çatışmanın şiddeti giderek attı. Hafif silahlar ile başlayan çatışmada ağır silahlar ve toplar da kullanıldı.

Bölgedeki komutanlardan Ebu Mustafa bölgedeki gençlerin başka bölgelerde savaşmayı istemediğini lakin Hizbullah’ın güney Halep’te yaşadığı ağır kayıplar nedeni ile o bölgeye takviye ekipler yollamak istediğini belirtti.

kaynak : küresel analiz

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X