Halep'te Suriyeli muhaliflerden büyük saldırı! (Video)

SURİYE 5 Mart 2015 11:05
Videoyu Aç Halep'te Suriyeli muhaliflerden büyük saldırı! (Video)

Suriye'nin en büyük kenti Halep'te muhalifler ve Baas rejimi arasındaki mücadele sürerken bugün muhalifler Halep'te büyük bir saldırı düzenlediler.

Geçtiğimiz aylarda Baas rejimi ve Şii milisler tarafından tamamen kuşatılmak istenen Halep'te muhalif güçler tarafından düzenlenen saldırılar sürüyor. Uzun süredir savaşın kilitlendiği Halep'in batısındaki Liramon bölgesinde Suriye rejiminin en güçlü üslerinden Hava İstihbarat Merkezi ( Muhaberat Cevviye ) Suriyeli muhalifler tarafından havaya uçuruldu.

YİNE TÜNEL SALDIRISI

Hava İstihbarat Merkezi'nin karşısındaki mevzilerinin altından Baas rejimine ait mevzilerin altına uzanan büyük bir tünel kazan muhalifler, tünele yerleştirdikleri bombayı patlatarak binayı havaya uçurdular. Saldırıda onlarca rejim askerinin öldürüldüğünü belirten muhalifler bölgede geniş çaplı bir saldırı yaparken şiddetli çatışmalar hala devam ediyor. Muhaliflerin bölgede rejime ait bazı binaları ele geçirdiği belirtiliyor. Uzun süredir taraflar arasında bir denge savaşının yaşandığı Liramon'da bulunan Hava İstihbarat Merkezi, Esed güçlerinin Halep'teki en büyük üslerinden birisiydi. Savaştan önce pek çok Suriyeli muhalifin sorgulandığı merkez bir süredir Liramon bölgesinde oluşan cephe hattının Baas rejimine ait en güçlü müstahkem mevkileri arasındaydı.

HALEP'İ SALLAYAN PATLAMA

Tünel saldırısı sonucu meydana gelen patlamanın bütün Halep'ten duyulduğu ve Halep'te geniş çaplı bir sarsıntıya yol açtığı öğrenilirken Liramon bölgesinde İslami Cephe, Nusret Cephesi, İmam Buhari Tugayı ve Ceyş'ül Muhacirin vel Ensar gibi gruplar bulunuyor. Halep'in batısındaki Liramon, Anedan ve Hreytan gibi bölgelerle Halep'in batısından Babul Hava Sınır Kapısı'na uzanan hat üzerinde bulunuyor. Geçtiğimiz yılın yaz aylarında İmam Buhari Tugayı'nın öncülük ettiği bir saldırıyla ele geçirilen Liramon'daki Hava İstihbarat Merkezi muhalifler tarafından uzun süredir hedef alınan stratejik bir merkezdi.

NUSRA CEPHESİ: SALDIRIYI DİĞER GRUPLARLA BİRLİKTE BİZ DÜZENLEDİK

Nusra Cephesi ise resmi Twitter hesabından saldırıda kendilerine başka muhalif grupların da destek verdiğini belirtti. Öte yandan Al Jazeera'ye konuşan Nusra Cephesi Basın Sözcüsü Ebu Enes El Şami, "Bu operasyonu gerçekleştirmek için 2 ay hazırlık yaptık. Tünel kazdık ve içini patlayıcılarla doldurduk" dedi. El Şami, operasyona Nusra Cephesi, Ensar El Din Cephesi ve Fecir Hilafet Hareketi'nin katıldığını söyledi. Halep'teki aktivistler de rejimin çatışmalar başladıktan sonra hava saldırısı düzenlediği bilgisini verdi

 
Kaynak : TİMETÜRK
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X