Halkın Bir Kısmı Kimyasal Tehditten Dolayı İdlib'i terk ediyor |VİDEO

SURİYE 29 Mart 2015 12:12
Videoyu Aç Halkın Bir Kısmı Kimyasal Tehditten Dolayı İdlib'i terk ediyor |VİDEO

Muhaliflerin kontrolüne geçen İdlib'de sivil halk bir kısmı rejimin hava saldırısı düzenleyeceği korkusuyla kenti boşaltmaya başladı

Suriye'de bu hafta başı Fetih Ordusu adı altında birleşen muhalif gruplar, rejimin kontrolündeki İdlib'i almak için büyük bir operasyon başlatmışlardı. İdlib bugün itibariyle tamamen muhaliflerin kontrolüne geçti. 

Kentin merkezini ve stratejik bölgelerini ele geçiren muhalifler buralardan birçok görüntü paylaştı. İdlib'i kısa bir süre içerisinde kontrol altına alan Fetih Ordusu birlikleri, İdlib'den sonraki hedefin Hama olduğunu açıkladı. 

Diğer taraftan kentin kontrolünün muhaliflere geçmesiyle birlikte önce Beşar Esad rejimi askerleri kentten ayrıldılar. Bu sırada rejim askerlerinden en az 35'inin muhaliflerin eline geçtiği kaydedildi. Rejim askerlerinin ardındansa kentte yaşayan sivillerin ayrılmaya başladığı kaydedildi. 

İdlib'den gelen bilgilere göre, kentte yaşayan siviller Esad rejiminin İdlib'e büyük bir hava saldırısı düzenlemeyi planladığını ifade ediyor. Kentin muhaliflerin eline geçmesinin ardından Esad rejiminin düzenleyeceği hava saldırılarından korkan sivilleri kenti boşaltmaya başladı. 

Suriye rejimi, muhaliflerin kontrolüne geçen bölgelere sık sık hava saldırıları düzenliyor. Bu saldırılarda sık sık sivil hedefler de vuruluyor. Rejimin düzenlemesinden korkulan hava saldırıları arasında, varil bombalı, vakum bombalı ve kimyasal bombalı saldırıların olacağı ifade ediliyor. 

Rejimin hava saldırısından korkan sivillerin kentten ayrılışı;

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL