Hamaney: Beşşar Esed Büyük Bir Direnişçidir, Onu Desteklemek Üzerimize Vecibedir

SURİYE 2 Mart 2018 16:39
Videoyu Aç Hamaney: Beşşar Esed Büyük Bir Direnişçidir, Onu Desteklemek Üzerimize Vecibedir

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, Suriye savaşını değerlendirdi.

Hamaney, yedi yılını geride bırakan savaşta Beşşar esed’i gösterdiği direnişten dolayı tebrik etti.

Ali Hamaney’e ait resmi internet sitesinden yayınlanan açıklamada ‘Suriye bugün savaş hatlarından biridir; Suriye direnişini desteklemek üzerimize vecibedir’ ifadelerine yer verildi.

Şii inancına göre Ehli Sünnet Müslümanlar, Şiilerce belirlenmiş 12 imamın ‘yer ve gök olaylarını yönettiğine’ inanmadığı için kafir (din-dışı) kabul ediliyor.

İran’ın elinde bulundurduğu Velayeti Fakih makamı, tarih boyunca Ehli Sünnete karşı gayri-Müslimlerle işbirliği yaptığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

İran’ın önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, halka açık bir konuşmasında ‘İran’ın Afganistan ve Irak işgallerinde ABD’ye yardım ettiğini’ itiraf etmişti.

Ali Hamaney, Suriye hakkındaki açıklamalarına şöyle devam etti: “Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar El Esed, büyük bir direniş örneği ve savaşan timsal olarak kendisini gösterdi; hiç tereddüt etmedi ve güçlü durdu, bu bir millet için son derece önemlidir.”

Suriye’de faaliyet gösteren Beyaz Baretliler adlı sivil toplum kuruluşu tarafından yayınlanan istatistiklere göre, İran, Esed Rejimi ve Rusya tarafından düzenlenen hava saldırılarında sadece 8 günde Doğu Guta’da 666 kişi hayatını kaybetti, 2278 kişi de yaralandı.

442’si erkek 127’si çocuk ve 95’i kadınlardan oluşan can kayıplarına 2 de Sivil Savunma Çalışanı da dahil. Yaralıların ise 1073’ü erkek, 658’i çocuk, 540’ı kadın ve 7’si de Sivil Savunma çalışanlarından oluşuyor.

Hamaney ayrıca İran’daki ‘İslami’ devrimin kırkıncı yılını da kutladı. Ali Hamaney İran ‘İslam’ Devriminin ilk gününden bu yana ABD, SSCB, NATO ve Arap ülkeleri de dahil tüm dünyanın karşılarında yer aldığını iddia etti.

Açıklamasında Beşşar Esed’e hitap eden Ali Hamaney: “Siz ve biz ve de diğer direniş unsurları kararlı kalırsak düşman hiçbir şey elde edemeyecektir.”

Kaynak : Asyanınsesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X