HAMAS'ın Taliban Tebriği Filistin'li Seküler Gurupların Tepkisini Çekti..

FİLİSTİN 23 Ağustos 2021 23:25
Videoyu Aç HAMAS'ın Taliban Tebriği Filistin'li Seküler Gurupların Tepkisini Çekti..

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'in kontrolünü ele geçirmesinden sadece saatler sonra Taliban’ı tebrik eden Hamas, ‘Afgan modelinin’ Filistin meselesine en uygun çözüm olduğunu ima etti.

Taliban'ın Afganistan'ın başkenti Kabil'in kontrolünü ele geçirmesinden sadece saatler sonra Taliban’ı tebrik eden Hamas, ‘Afgan modelinin’ Filistin meselesine en uygun çözüm olduğunu ima etti. İki meselenin birbirine bağlanmaması çağrıları yapılırken, Hamas’ın Taliban hakkında açıklamaları Filistin’de tartışmaya neden oldu.

‘ABD işgalinin tüm Afgan topraklarındaki hezimeti’ sebebiyle Afgan halkını, aynı zamanda ‘Taliban hareketi ve cesur liderliğini’ tebrik ettiğini duyuran Hamas, bu zaferin Taliban'ın 20 yıllık uzun mücadelesinin doruk noktası olduğunu vurguladı.

 

Heniyye’den Molla Abdulgani Birader’e tebrik

Hamas ayrıca, “Müttefikleri ve ABD işgalinin sona erişi, başta Filistin halkı olmak üzere halkların direnişinin özgürlük ve geri dönüş hedeflerini gerçekleştirme ve zafer için olduğunu kanıtladı” açıklamalarında bulundu.

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, geçtiğimiz Pazartesi günü telefonda görüştüğü Taliban Siyasi Büro Şefi Molla Abdulgani Birader’i ‘ABD’nin Afganistan’daki işgalinin hezimeti’ nedeniyle tebrik eden Hamas Siyasi Büro Şefi İsmail Heniyye, “Afgan topraklarından işgalin sona ermesi, başta İsrail'in Filistin topraklarını işgali olmak üzere tüm zalim güçlerin zevalinin başlangıcıdır” dedi.

‘Filistin'deki sevinci’ dile getirerek Taliban hareketinin siyasi ve medya performansına övgüde bulunan Heniyye, geçtiğimiz haftalarda Katar'ın başkenti Doha'da bir dizi Taliban lideriyle görüşmüştü.

 

İki hareket arasında bağlantı bulunmuyor

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Musa Ebu Merzuk ise Taliban'ın zaferinin ezilen halklara bir ders niteliğinde olduğunu, bu zaferin Taliban’ın ‘geri kalmışlık, gericilik ve terörizmle suçlanması’ ardından geldiğini vurguladı.

Kendi deyimiyle artık daha zeki ve gerçekçi bir hale gelen Taliban’ın ABD ve ajanlarıyla yüzleşerek onlarla uzlaşmayı reddettiğini vurgulayan Merzuk, hareketin ne demokrasi ve seçim gibi gösterişli başlıklara ne de boş vaatlere aldandığını ifade etti. 

Hamas’ı Taliban’ın eylemlerini yüceltmekten kaçınmaya, Filistin davasını onun gibi bir ideolojik harekete bağlamamaya çağıran Filistin Halk Partisi (HŞF) Genel Sekreteri Bessam es-Salihi ise ‘dünya halklarının desteğini alan Filistin ulusal kurtuluş hareketi ile Taliban arasında ayrım yapmanın’ önemine işaret etti.

“Filistin davası ile belirli bir ideoloji arasındaki herhangi bir bağlantı Filistin’e zarar verecektir” ifadelerini kullanan Salihi, baskı ve otoriterlikten uzak, özgürlük ve demokrasi ilkelerini vurgulayan Filistin bağımsızlık belgesi içeriğine bağlı kalınması çağrısında bulundu.

Kudüs Siyasi Araştırmalar Merkezi Direktörü Ureyb er-Rentavi, Musa Ebu Merzuk’un açıklamalarının ‘ Hamas’ın geri kalmışlık, gericilik ve terörizm’ suçlamalarına artık kulak asmayacağını gösterdiğini’ ifade etti. Merzuk’un açıklamalarının ‘Hamas'ın Taliban yaklaşımına tekrar yanaştığını gösterdiğini’ vurgulayan Rentavi, Hamas liderliğinin demokrasi ve seçimlere bakışını sorgulayarak “Peki Hamas'ı ilk kez iktidara getiren seçimler?” açıklamalarında bulundu.

 

Arabulucu çözümler

Hamas'ın İsrail, Filistin Otoritesi veya her ikisi ile ‘uzlaşmayı’ reddedip reddetmeyeceğini sorgulayan Rentavi, hareketin ‘Katar hibesi’ ve ‘çözüm’ hakkında müzakerelerde bulunduğuna işaret ederek Hamas’ın arabulucu çözümleri ve uzlaşmayı reddedeceğinden korktuğunu dile getirdi.

2007’de Gazze Şeridi kontrolünü ele geçiren Hamas, o zamandan bu yana Ramallah’ın Gazze’deki bazı kısa dönemleri haricinde Filistin Otoritesi’nden uzakta tek taraflı yönetimini sürdürüyor.

Fetih ve Hamas hareketleri, birkaç uzlaşma anlaşmasına rağmen aralarındaki bölünmeyi sona erdirmeyi başaramadı. İki taraf, en son geçen sene seçimlerin yapılması konusunda anlaşmaya varmış, ancak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in Kudüs'te yürütülmesini reddettiği seçimleri erteleme kararı almıştı.

Kaynak : Şarkul Awsat
1000
icon
Eyman 25 Ağustos 2021 22:15

Amerika, Afganistan'da döktüğü kanda boğuldu. Deccalin hurmalarına kanan korkak demokratlar, sanmasın ki karanlıklar onları saklar. İslami hareket tüm kanlı katilleri Ortadoğu'da kovacak. Güneş yeniden Kabe'ye doğacak. Zillet ise korkak ve hainlere kalacak! Başta Taliban hareketi olmak üzere ben de tüm islami hareketleri tebrik ederim. Hamas'a selam, mü'minlere selam.

0 0 Cevap Yaz
Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL