Han: "Konuştukça daha fazla işkence yaptılar"

ABD 31 Ekim 2021 21:14
Videoyu Aç Han: "Konuştukça daha fazla işkence yaptılar"

ABD'nin Baltimore kentinde yaşarken El Kaide kuryesi iddiasıyla tutuklanan Macid Han, üç yıl boyunca tutulduğu gizli tesislerde yapılan sorgulamada gördüğü işkenceyi halk önünde anlatan ilk yüksek profilli isim oldu.

11 Eylül 2001'deki eylemlerin ardından kaçtığı Pakistan'da 2013'te tutuklanarak önce CIA'in dünyanın farklı ülkelerine yayılmış gizli hapishanelerine, daha sonra da Guantanamo Körfezi'ne götürülen Pakistan vatandaşı Macid Han dün halka açık duruşmaya çıktı. Küba'daki ABD üssünde görülen ve iki gün sürmesi beklenen ceza duruşmasında jüri askerlerden oluşuyor.

ABD'nin Baltimore kentinde yaşarken El Kaide kuryesi olan Han, üç yıl boyunca tutulduğu gizli tesislerde yapılan sorgulamada gördüğü işkenceyi halk önünde anlatan ilk yüksek profilli isim oldu. 

Han, tavandan çıplak sarkıtıldığını ve buzlu suyla günlerce uyanık tutulduğunu aktardı. Boğulacak hale gelene kadar kafasının suya sokulduğunu da ifade etti. Fiziksel ve cinsel şiddetle açlığın da eksik olmadığını vurguladı. 

41 yaşına gelen Han, 39 sayfalık ifadesini okurken şu ifadeleri kullandı:

Öleceğimi düşündüm. Onlara durmaları için yalvarır, hiçbir şey bilmediğimi belirterek yeminler ederdim. Eğer verecek bir istihbaratım olsa çoktan verirdim ama anlatacak bir şeyim kalmamıştı. Daha fazla konuşunca daha fazla işkence yaptılar.

Savaş suçlarıyla yargılanan Han, işbirliği yaptığı için 25 ila 40 yıl değil, daha az ceza alacak. 

2012 şubatında suçlamaları kabul eden ismin, yaptığı anlaşma kapsamında maksimum 11 yıl ceza alması bekleniyor. Bu da seneye serbest kalabileceği anlamına geliyor. Ne ABD'ye, ne de memleketi Pakistan'a da dönemeyecek olan Han'ın üçüncü bir ülkeye gitmesi bekleniyor.

ABD, Guantanamo'daki üssünde 39 erkeği tutmaya devam ediyor.

 
Kaynak : Independent, New York Times
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL