Hindistan: Keşmir'de 3 komutan gözaltına alındı

DÜNYA 6 Ağustos 2019 22:03
Videoyu Aç Hindistan: Keşmir'de 3 komutan gözaltına alındı

Hindistan hükümeti tarafından bugün yapılan açıklamada, Keşmir’de 3 komutanın barış için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Atılan bu adım Yeni Delhi hükümetinin ağırlıklı olarak Müslümanların bulunduğu Keşmir’in özerklik statüsünü kaldırmasının ardından gelirken, yargı kararında, 3 komutana karşı herhangi bir suç ise yöneltilmiyor.

Mahkeme kararı uyarınca Keşmirli 3 komutan dün, resmi gözaltı merkezine transfer edildi.

Yeni Delhi yönetimi bugün, Hindistan anayasası tarafından güvence altına alınan Keşmir’in özerklik statüsünün kaldırıldığını duyurdu.

Öte yandan, Hindistan'da federal parlamentonun alt kanadı Lok Sabha (Halk Meclisi), Cammu ve Keşmir'in ikiye bölünmesini içeren yasa tasarısını görüşmek üzere toplandı.

Anayasa'nın, Cammu ve Keşmir eyaletine özel statü veren 370'inci maddesinin kaldırılacağı ve bölgeyi iki farklı idari yapıya bölme planı Parlamento üyeleri arasında tartışmaya sebep oldu.

Cammu ve Keşmir'i iki birlik toprağına ayıran yasa tasarısı, federal parlamentonun üst kanadı Eyaletler Meclisi’nde 61 ret oyuna karşı 125 oy ile kabul edilirken Pakistan, Keşmir’in özerklik statüsünün kaldırılması kararını yasa dışı olarak değerlendirdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL