Hindistan, Keşmir’e 10 bin asker gönderdi

DÜNYA 28 Temmuz 2019 11:05
Videoyu Aç Hindistan, Keşmir’e 10 bin asker gönderdi

Hindistan hükümetinin, isyan karşıtı operasyonları güçlendirmek için Cemmu Keşmir'in kuzeyindeki sorunlu bölgelere 10 bin asker konuşlandırdığı bildirildi.

DPA’nın haberine göre asker gönderme kararı, Ulusal Güvenlik Danışmanı Ajit Doval'ın, güvenlik durumunu kıdemli yetkililerle birlikte gözden geçirdiği Keşmir Vadisi ziyaretinden sonra verildi.

Yeni Delhi merkezli NDTV'ye göre, İçişleri Bakanlığı, isyan karşıtı ağı güçlendirmek ve kamu düzenini korumak için ek güçler gönderilmesi yönünde bir emir yayınladı.

Askerler, ülkenin farklı yerlerinden sorunlar nedeniyle parçalanan bölgelere uçakla ulaştırılıyor. Ek güçler, El Kaide lideri Eymen ez- Zevahiri’nin silahlı güçlere saldırıları yoğunlaştırma çağrısında bulunmasının ardından konuşlandırıldı.

Hindistan hükümeti herhangi bir rakam açıklamazken ancak resmi olmayan tahminler paramiliter ve polis güçleri de dahil olmak üzere Cemmu Keşmir'de 300 bin ila 500 bin arasında bir kuvvet olduğunu gösteriyor.

Hindistan ve Pakistan, Himalaya dağları arasında kalan bu bölge üzerinde hak iddia ediyorlar. 1947’de İngiliz sömürgeciliğinden bağımsızlıklarını kazanan iki ülke, bölgenin kontrolünü ele geçirmek için iki kez savaştı.

Hindistan 1980'lerin ortasından beri şiddetli bir ayrılıkçı harekete sahne oldu. Hindistan, Pakistan'ın Keşmir militanlarına yardım ettiğini ve onu teşvik ettiğini belirtiyor. Ancak İslamabad, bu iddiaları reddediyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL