Hizbullah'ın kuşatmasındakiler ya açlıktan yada mayınlarla ölüyor!

SURİYE 5 Ocak 2016 17:39
Videoyu Aç Hizbullah'ın kuşatmasındakiler ya açlıktan yada mayınlarla ölüyor!

Hizbullah milislerinin, Şam'ın kuzeybatısındaki Madaya beldesinin etrafına mayın döşeyerek, beldeye temel gıda maddelerinin girmesini engellemesi sonucu geçen ay 23 kişi açlıktan hayatını kaybetti.

Hizbullah, Suriye'de başkentin kuzeybatısında Lübnan sınırına yakın Madaya beldesinin çevresine mayın döşeyerek, halkın beldeden dışarı çıkmasını engelliyor. Abluka altındaki beldeye temel gıda maddeleri dahi giremediği için geçen ay 23 kişi açlıktan hayatını kaybetti. 

Şam'ın kuzeybatısındaki Zebadani ilçesinin yakınında,Barada Gölü'ne ev sahipliği yapan ve iç savaştan önce ülkenin tatil merkezlerinden biri olan Madaya, 193 gündür rejim güçlerinin kuşatması altında. 

6'sı çocuk 23 kişi hayatını kaybetti

AA muhabirinin Madaya sağlık heyetinden edindiği sağlık raporuna göre, Aralık ayında 6'sı çocuk 23 kişi açlıktan, 8 kişi de beldeden kaçmaya çalışırken Hizbullah'ın belde çevresine döşediği mayınlar sonucunda yaşamını yitirdi.

Rapora göre, ihtiyaçlarını giderebilmek için Madaya'dan kaçmaya çalışanlara rejimin keskin nişancılarının yanı sıra kontrol noktalarındaki Hizbullah milisleri de ateş açıyor. Kışın da sert geçtiği beldedeki olumsuz yaşam koşullarından en çok yaşlılar ve çocuklar etkileniyor.

En büyük eksik ilaç ve sağlık malzemesi olmaması

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, beldede yokluk nedeniyle mevcut gıda maddeleri 15-20 katı fiyatla satılıyor. Kaynaklar, uluslararası kamuoyunun rejime bölgeye temel insani yardımların girmesi için baskı yapması gerektiğine işaret ederek, beldedeki en büyük eksikliğin ilaç ve sağlık malzemesi olmaması olduğunu belirtiyor.

Beldede bir kilo şeker 60 bin Suriye Lirası (yaklaşık 445 Türk Lirası), bir litre sıvı yağ 70 bin Suriye Lirası (yaklaşık 520 Türk Lirası), bir kilo birinç 40 bin Suriye Lirasına (300 Türk Lirası) satılıyor. Elektrik de verilmeyen beldede halk, yıkılmış evlerin enkazlarından topladığı tahta parçalarını yakarak ısınmaya çalışıyor.

Beldedeki yerel koordinasyon komitesi üyesi Samir Tateen, Esed güçlerinin 6 ayı aşkın süredir kuşattığı Madaya'da yaklaşık 70 kişinin açlıktan yaşamını yitirdiğini, 50 kişinin de çeşitli hastalıklara yakalandığını söylemişti.

Kaynak : TRT Haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X