Hollanda "Hz. Muhammed" Karikatür Yarışması Düzenliyor

DÜNYA 17 Ağustos 2018 21:54
Videoyu Aç Hollanda "Hz. Muhammed" Karikatür Yarışması Düzenliyor

Pakistan'da toplanan müslümanlar, Hollanda'da düzenlenecek "Hazreti Muhammed" temalı karikatür yarışmasına karşı gösteri düzenledi..

Hollanda'da düzenlenecek "Hazreti Muhammed" konulu karikatür yarışması Pakistan'da protesto edildi.Cuma namazı sonrası başkent İslamabad'ın Abpara bölgesindeki Lal Camisi önünde toplanan Pakistanlılar, Hollanda Büyükelçiliği önüne yürümek istedi.


Geert Wilders, Özgürlük Partisi başkanı, Hollandalı siyasetçi. 1998'den beri Hollanda Parlamentosu üyesidir

Birleşik Eylem Hareketi (MMA), Müslüman Öğrenciler Birliği (MSO), Tahrik-i Lebbeyk gibi örgütlerin öncülüğünde toplanan protestocuların yürüyüşü polis tarafından engellenmek istendi.Polis barikatlarını yer yer aşarak yürüyüşlerine devam eden yaklaşık 3 bin kişilik grubun, elçiliklerin bulunduğu diplomatik bölgeye girmesine izin verilmedi.Hollanda ve Hollandalı aşırı sağcı lider Geert Wilders aleyhine sloganlar atan grup, karikatür yarışmasının engellenmemesi halinde Hollanda Büyükelçiliğinin kapatılması talebinde bulundu.Hollanda'nın Özgürlük Partisi lideri Wilders, mayıs ayında yaptığı açıklamada, Hollanda Parlamentosunda Hazreti Muhammed konulu karikatür yarışması düzenleyeceğini söylemişti.Wilders'e İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin de tepki göstermiş ve bu girişimi, "farklı din mensupları arasında nefret tohumları ekmeye ve tahrik etmeye çalışan provokatif bir yarışma" olarak nitelendirmişti. 

Birinciye 5 bin euro
 
Hollanda'da düzenlenecek yarışmada birinci olan karikatürün sahibine 5 bin euro para ikinciye ise, 2 bin euro ödül verilecek.Para ödülü, adı açıklanmayan bir bağışçı tarafından karşılanacak. Yarışma herkese açık olacak.Yarışma jürisi Wilders ile 2015 yılında ABD'nin Teksas eyaletindeki Garland kentinde saldırıya uğrayan, karikatür yarışmasında ödül alan Arnavut asıllı Bosch Fawstin'den oluşacak.
 
Gawstin'in ödül aldığı karikatür yarışmasına katılan çizgilerin Garland'da sergilendiği salona, iki kişi tarafından saldırı girişiminde bulunulmuştu. Wilders'in de katıldığı sergi açılışı sırasında saldırganlar, polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

İnsanlar öldürüldü ama ...
 
Danimarka'da yayımlanan Jyllands - Posten gazetesinin 2005 yılında Muhammed Peygamber karikatürleri yayımlaması, dünya çapında protestolara yol açmıştı.2011'de Hazreti Muhammed'in karikatürlerini yayımlayan Charlie Hebdo dergisinin binasına 2015'te yapılan saldırıda, aralarında karikatüristlerin de bulunduğu 12 kişi öldürülmüştü.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...