Hollanda'dan Osman Kavala açıklaması

DÜNYA 1 Kasım 2021 17:14
Videoyu Aç Hollanda'dan Osman Kavala açıklaması

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, 10 ülkenin büyükelçisinin, Osman Kavala'nın serbest bırakılması ile ilgili yaptıkları açıklama konusunda geri adım atmadıklarını, gelecekte de benzer uyarıları yapmaya devam edeceklerini söyledi

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, 10 ülkenin büyükelçisinin,Soros'un adamı olduğu iddia edilen Osman Kavala'nın serbest bırakılması ile ilgili yaptıkları açıklama konusunda geri adım atmadıklarını söyledi. Rutte, "Gelecekte de benzer uyarıları yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Mark Rutte, Pazar günü Roma'daki G20 Liderler Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçen hafta yaşanan "büyükelçiler krizini" görüştü.

10 büyükelçiden Osman Kavala açıklaması: Hollanda Başbakanı Rutte,  'Büyükelçimiz geri adım atmadı, aynı uyarıları gelecekte de yapacağız' dedi  - BBC News Türkçe

Rutte, Erdoğan ile yaptığı görüşme sonrası, ülkesinden gazetecilere şunları söyledi:

"Hollanda'nın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına dikkat çekme hakkını her zaman saklı tuttuğunu Erdoğan'a anlattım. Bunun içişlerine müdahale değil, evrensel değerlerin teyidi olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca bunu gelecekte de yapmaya devam edeceğimizi söyledim. Bu da, ikili ilişkilerin bir parçası."

'Zayıflık işareti' yorumlarına katılmıyor

Rutte, büyükelçilerin Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine atıfta bulundukları ikinci açıklamanın "zayıflık işareti" olarak algılanmasına ilişkin yorumlara da katılmadığını söyledi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL