HTŞ Liderinden Yeni Açıklama: Şartlar Oluşursa Kendimizi Feshederiz

SURİYE 26 Ağustos 2017 15:13
Videoyu Aç HTŞ Liderinden Yeni Açıklama: Şartlar Oluşursa Kendimizi Feshederiz

HTŞ Liderinden Yeni Açıklama: Şartlar Oluşursa Kendimizi Feshederiz

Asya’nın Sesi'nin haberine göre; Heyet Tahrir Eş Şam Lideri Şeyh Ebu Cabir, İdlib’e yönelik askeri müdahalelerin gündemdeki yerini koruduğu sıra son gelişmeleri değerlendirdiği bir açıklama yayınladı.

Şeyh Ebu Cabir ‘gerekli şartların oluşması halinde Heyet Tahrir Eş Şam’ın Suriye’nin kuzeyindeki askeri grupların bir komuta altında birleşmesine yardım ve destek için kendisini feshetmeye hazır olduğunu’ bildirdi.

Üç ana şarttan söz eden Şeyh Ebu Cabir,

-Her şehirde kendi insani yardım ve içtimai işlerini yönetmekten sorumlu olacak Yerel Sivil Yönetimlerin oluşturulması

-Sivil Yönetimlerde askeri grupların yer almaması

ve

-Şehirlerdeki idame ve güvenliğin garanti altına alınması için askeri gruplardaki üyelerin Resmi Polis Kuvvetlerine dönüştürülmesini ele aldı.

Şeyh Ebu Cabir sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Bölünme ve iç savaşlara neden olan bunca yıllık kötü olayların ardından bir ‘ekip’ ve bir ‘ordu’ umuyorum.”

Heyet Tahrir Eş Şam Lideri Ebu Cabir ayrıca ‘Rusya ve ABD’den müteşekkil uluslararası toplumun Suriye’de siyasi çözüm bahaneleriyle Esed Rejimine destek verdiği, devrimi yok ettiği, Suriye’yi işgal ettiği ve halkı katlettiğine’ dikkat çekerek ‘şehitlerimizin kanlarının izzetini koruyacağız’ mesajı verdi.

Yabancı ülkelerde düzenlenen zirvelere de değinen Ebu Cabir ‘siyasi toplantılar ve müzakereler Suriye halkının isteklerini ve devrimimizi temsil etmiyor’ dedi.

Şeyh Ebu Cabir: “Rusya ve Kahire’de toplan diğerlerinin asılsız iddialar uyduruyor ve bizi terörist olmakla suçluyor ve de bizi terör listelerine ekliyor olması bizi halkımıza yardım ve onları korumaktan alıkoymayacağı gibi Suriye halkının realitesini yansıtmamızı da engellemeyecektir.”

Tahrir Eş Şam Lideri sözlerini ‘bir çatı oluşum davetiyle’ sonlandırırken halkın taleplerine karşılık verecek siyasi bakış açısı kurulması için çağrıda bulunarak sonlandırdı.

Şeyh Ebu Cabir, iç ya da dış müdahaleden korunmuş bir halk temsilciliği istediklerini belirterek ‘inşaallah İdlib’i koruyacağız, Suriye’mizi ve Suriye halkımızı koruyacağız ve şehitlerimizin kanları asla damarlarda kalmayacak’ dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X