Husiler, 17 subay için ölüm kararı aldı

YEMEN 19 Mart 2020 17:49
Videoyu Aç Husiler, 17 subay için ölüm kararı aldı

Husiler, Sana’da kontrolleri altındaki bir mahkeme aracılığıyla yeni kararlar yayınladı. Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin el-Ahmer ve Savunma Bakanı Muhammed Ali el-Makdişi de dahil meşru hükümete bağlı 17 subayın öldürülmesi kararı aldı.

Husiler, Sana’da kontrolleri altındaki bir mahkeme aracılığıyla yeni kararlar yayınladı. Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin el-Ahmer ve Savunma Bakanı Muhammed Ali el-Makdişi de dahil meşru hükümete bağlı 17 subayın öldürülmesi kararı aldı.

Meşru hükümet liderlerini hedef alan Husi kararları, parlamentoda 35 milletvekilinin ölüm cezasına çarptırıldığı, taşınır ve taşınmaz mallarına el koyulduğu önceki kararların ardından geldi.

Husi milisler, Sana’da ve kontrolü altındaki diğer bölgelerdeki Yemenli kadınlara karşı da ihlallerini sürdürdü. Başkent Sana’daki insan hakları kaynaklarına göre Sana’daki bir kız okulundan 7 kadın müdür kaçırıldı.

İnsan hakları ve eğitim kaynakları, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada Nebil el-Kamim ve Muhammed eş-Şuca önderliğindeki milislerin 7 okul müdürünün evine baskın düzenleyerek onları bilinmeyen bir alana götürdüğünü aktardı. Kaynaklar, kadın müdürlerin muhtemelen gizli bir hapishaneye götürüldüğünü belirtti. Ayrıca kaçırılan müdürlerin arasında Şehid es-Semavi Okulu Müdürü Sabah el-Kurai ve Mayıs (Mayu) Okulu Müdürü Emel el-Kayadi’nin de bulunduğu bilgisini verdiler.

Diğer yandan Arap Parlamentosu Başkanı Dr. Meşal bin Fehm es-Silmi, Husi milislerin kadın yöneticileri kaçırmasını sert bir dille kınadı. Silmi, Husilerin “bu insanlık dışı suçtan ve kaçırılanların güvenliğinden tamamen sorumlu olduklarını’ belirtti. 

Simli, Arap Parlamentosu’nun internet sitesinden yayınlanan bildirisinde ‘Husi milislerin Yemenli sivillere ve sivil kurumlara karşı terör eylemlerini, insani yardımların çalınmasını ve yağmalanmasını’ reddettiğini vurguladı. Yetkili sözlerine şöyle devam etti:

“Husiler sivilleri korkutmayı, okullara baskın yapmayı, özellikle de Yemenli kadınlara yönelik korkutma eylemlerini sürdürüyor. Tüm bunlar uluslararası yasaların, anlaşmaların, geleneklerin, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının ve uluslararası anlaşmaların açık bir ihlalidir.”

Arap Parlamentosu Başkanı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths’e, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri’ne ve insan hakları ve kadın hakları örgütlerine de ‘kaçırılanların derhal ve acilen serbest bırakılması için harekete geçme çağrısında bulundu.

Yetkili ayrıca Husi milislerin sivil tesislere saldırılarını durdurmasını da istedi. Arap parlamentosunun Yemen halkının yanında durduğunu vurgulayan Silmi, Yemen’in güvenlik ve istikrarını sağlama ve Yemen’in birliğini sağlamak üzere meşruiyeti destekleme çağrısı yaptı.

Diğer yandan Rights Radar kuruluşu son raporunda 5 yıl içerisinde 19 vilayette Yemenli kadınlara karşı 16 binden fazla ihlali belgelediğini duyurdu. İhlallerin büyük çoğunluğunun Husiler tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Hollanda merkezli insan hakları örgütünün raporu, Yemenli kadınların Eylül 2014 ve Aralık 2019 tarihleri arasında belgelenen binlerce ihlale maruz kaldıklarını ortaya koydu.

Raporda 384 adam kaçırma ve işkence olayının belgelenmesinin yanı sıra bombardıman, mayın, insansız hava araçları ve keskin nişancıların yanı sıra gelişigüzel gerçekleştirilen saldırılar çerçevesinde son 5 yılda Yemenli kadınlar arasında 919 ölüm ve bin 952 yaralanma vakası belgelendi.

İnsan hakları raporu ayrıca Husi milisleri 668 kadını öldürmekle suçladı. Rapora göre Taiz vilayetinde 382, Hudeyde’de 125, Lahic ve ed-Dali’de de 46 kadın öldürüldü.

Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bağlı uzmanlar ekibinin hazırladığı bir raporda da Husi milislerin kadınları kaçırma, fiziksel şiddet ve baskı uygulama eylemleri kınandı.

Yemen İnsan Hakları Bakanı Muhammed Asker, bir süre önce yaptığı açıklamada Husi grubu, 270’den fazla kadını kaçırmakla ve işkence uygulamakla suçlamıştı.

İnsan hakları aktivistleri, İnsan Hakları Konseyi’nin Cenevre’deki son toplantılarının oturum aralarında Yemenli kadınların Husi milisler tarafından maruz kaldıkları ihlallerin arttığını ve yaşamsal alanlardaki haklarından yoksun bırakıldıklarını ifade etti.

İnsan hakları aktivistleri, Husi gruplara bağlı bir istihbarat ağı olan Zeynebiyyun Tugayları’nın Husilere karşı çıkan kadınları ‘fiziksel şiddet, casusluk, görüş takibi, eylemcileri özel oturumlarda ve işyerlerinde kovuşturma da dahil olmak üzere çeşitli yollarla’ bastırdığına dikkat çekti. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...