İDARE MASKEYİ SAVUNAMADI!...

SAĞLIK 13 Nisan 2021 01:28
Videoyu Aç İDARE MASKEYİ SAVUNAMADI!...

DANIŞTAY Onuncu Dairesi görülmekte olan maske davasında geri sayım başladı.  

DANIŞTAY Onuncu Dairesi görülmekte olan maske davasında geri sayım başladı.  

5gplatformu sözcüsü olan Muammer KARABULUT’un 26 Ağustos 2020 tarihinde,  maskenin sağlığa zararı, maske takma zorunluluğu ile maske takılmamamsı halinde maddi yaptırım getirilmesine ilişkin İçişleri Bakanlığı’na açılan davada bakanlık savunmasını verdi. Fakat,  81 İl Valiliğine “COVİD-19 TEDBİRLERİ”  konulu ek genelgelerin, “savunma ile birlikte gönderilmediği” için DANIŞTAY Onuncu Dairesi, “COVİD-19 tedbirleri kapsamında maske takma zorunluluğu getiren diğer genelgelerin bir örneğinin istenilmesine,  Ara karara cevabı için, kararın tebliğinden itibaren davalı idareye 30 (otuz) gün süre verilmesine” karar verdi.

DANIŞTAY  Onuncu Dairesi 30 günlük süre içerisinde, İçişiler Bakanlığı’ndan istediği yanıt yine gelmezse maske davasına ilişkin,  “yürütmenin durdurulması istemi hakkında dosyada bulunan bilgi ve belgelere göre karar verileceğini” davalı idareye bildirdi.   

Maske davası ile ilgili açıklama yapan Muammer KARABULUT’da “İçişleri Bakanlığı Maske Davasında savunma yapmak için, Sağlık Bakanlığı veya Bilim Kurulu’ndan görüş alması gerekirdi. Ama ilgili, ‘maske savunması’ İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından yanıtlanmış! Üstelik verilen savunmada 5 Haziran 2020 tarihli DSÖ’nün önerisi, diğeri ise Almanca olarak yayınlanmış bir araştırma ve o araştırmada da, ‘yeni enfeksiyonları %45 dolaylarında’ azalttığı yazılı. Sormadığımız veya dava konusu olmadığı halde,  ‘Ülkemizde alınan tedbirlere paralel olarak Hollanda, İtalya ve İspanya maske kullanımı zorunlu’ gibi bir açıklama ile savunma yapılmış!  

Ayrıca idarenin mahkeme dilinin Türkçe olduğu Türkiye’de DANIŞTAY’a Almanca araştırma belgesi vermesi de düşündürücü. Yine idarenin savunmasında,  maske uygulamasına yönelik  hukuki bir gerekçenin olmaması da çok dikkat çekiciydi.” dedi.

DANIŞTAY’ın Maske Davsına ilişkin ara kararı 3 Mart 2021 tarihinde, idareye 30 gün süre vererek karar verdiğine göre, önümüzdeki günlerde yürütmeyi durdurma istemine bir yanıt vermesi bekleniyor!..     

Kaynak : 5gvirüsnews haber Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL