İdlib’de rejime ait bir savaş uçağı düşürüldü, pilotu esir alındı

DÜNYA 15 Ağustos 2019 09:47
Videoyu Aç İdlib’de rejime ait bir savaş uçağı düşürüldü, pilotu esir alındı

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Esed rejimine ait bir savaş uçağının silahlı muhalif gruplar tarafından hedef alınmasının ardından 14 Ağustos’ta İdlib’de düştüğünü açıkladı.


SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Suriye rejimine ait Suhoy türü uçağın, bölgedeki muhalif gruplar tarafından hedef alındıktan sonra İdlib’in güneyinde düştüğünü belirtti.

Abdurrahman, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, pilotun yakalandığını ve şu an Heyet Tahrir-i Şam’ın (HTŞ) elinde olduğunu söyledi. Yetkili, “Nisan ayının sonunda Suriye’nin bir bölgesinde tırmanışın başlamasından bu yana ilk kez rejime ait bir uçak düşürüldü” dedi.

Öte yandan Reuters’ın Suriyeli muhaliflere ait televizyon kanalı Orient News’e dayandırdığı haberinde, uçağın Esed kuvvetlerinin ilerlediği, muhalif grupların kontrolü altındaki Han Şeyhun kasabası yakınlarında düşürüldüğü belirtildi.

Esed rejimine bağlı medya organlarından olaya ilişkin henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Dorar el-Şamiye muhabiri, İdlib’deki muhalif gruplar ile rejim karşıtı silahlı grupların oluşturduğu ortak askeri operasyon grubu Fethi-l Mubin’in İdlib kırsalında rejime ait bir savaş uçağını düşürdüğünü duyurdu.

Muhalif gruplar, Fethi-l Mubin adıyla aylardır Hama kırsalındaki cephelerde Rusya destekli rejim kuvvetlerine karşı saldırı düzenliyor.

Rejim kuvvetleri, 14 Ağustos’ta Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’in güneyinde en büyük kasaba olan Han Şeyhun’a doğru ilerleme kaydederken, muhalif gruplara karşı saldırılar düzenliyor.

Rusya destekli rejim kuvvetleri, yaklaşık 1 haftadır İdlib’in güney kırasında savaş operasyonlarını yoğunlaştırdı. İdlib yakınlarındaki Hama kırsalında Nisan ayı sonunda bölgede başlayan tırmanıştan bu yana çatışmalar da arttı.

SOHR Direktörü, 14 Ağustos sabahı rejim kuvvetlerinin 5 küçük köyü ele geçirdikten sonra şu an Han Şeyhun kasabasının 4 km batısına kadar ilerleyebildiklerini belirtti.

Doğu tarafında ise 14 Ağustos’ta rejim kuvvetleri, HTŞ ve muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu çerçevede rejim kuvvetleri, Han Şeyhun’a yaklaşık 6 km uzaklıktaki stratejik bir tepenin kontrolünü ele geçirmeye çalışıyor. Abdurrahman, kasabanın “doğu ve batı arsında aktif hale geldiğini” söyledi.

Şehrin içerisinden bir otoyol geçiyor ve Şam, İdlib üzerindeki kısmın kontrolünü ele geçirmek istiyor.

Muhabirle, 14 Ağustos’ta çatışma alanlarından göç hareketliliğinin yaşandığını ifade etti.

Savaş, İdlib, Lazkiye ve Hama’nın güneyinde yaşanan şiddetli bombardımanlar ve baskınlarla da çakıştı. SOHR’ye göre geçen salı günü gerçekleşen Rus baskınlarında Han Şeyhun ve İdlib’in güneyinden 3 köyden 6 sivil öldü.

Eylül 2018’den bu yana İdlib ve çevresi, Rusya-Türkiye anlaşması kapsamında yer alıyor. Anlaşmayla, rejim kuvvetleri ve muhalif gruplar tarafından kontrol edilen bölgeler arasında silahtan arındırılmış bir bölgenin kurulması sağlandı. Ancak silahlı muhaliflerin bölgeden geri çekilmesini gerektiren anlaşma, henüz uygulamaya koyulmadı.

Şam, Nisan sonundan bu yana tırmanış başlatmadan önce anlaşma, bölgeye nispeten sakin bir atmosfer kazandırdı. Daha sonra ise tırmanışa Rusya dahil oldu. SOHR’ye göre çıkan çatışmalarda yaklaşık 820 sivil öldü. Birleşmiş Milletler (BM) ise 400 binden fazla insanın yerinden edildiğini açıkladı.

Şam, bu ayın başlarında askeri operasyonları sürdürmeye karar vermeden önce yaklaşık 4 günlük bir ateşkesi kabul ettiğini ilan etti. Ancak, muhalif grupları ateşkesi ihlal etme ve Rusya’nın Lazkiye’deki Hmeymim Hava Üssü’nü hedef almakla suçladı.

Suriye, 2011 yılında 370 binden fazla insanın ölümüne ve altyapının büyük ölçüde tahrip olmasına neden olan bu kanlı çatışmalardan ağır yara aldı. Nüfusun yarısından fazlası ülke içinde ve dışında yer değiştirdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL