İdlib Gerginliği.. Son Dakika Gelişmeleri

İSLAM DÜNYASI 28 Şubat 2020 00:27
Videoyu Aç İdlib Gerginliği.. Son Dakika Gelişmeleri

Rus Hava Unsurlarının TSK Taburuna düzenlediği Saldırının hemen ardından Hmeymim Üssü Yakınlarında hareketlilik gözleniyor.

ISLAH HABER HABER MERKEZİ -

Yerel aynaklardan edindiğimiz bilgilere göre Yerel saatte 00:05'de Lazkiye'deki Rus Hmeymim üssü yakınlarında iki patlama meydana geldi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Nato Genel Sekreteri Jens Stolteberg ile telefon görüşmesi yaptığı öğrenildi.

00:40- Hatay Valisi Doğan : "İdlib'teki Saldırı sonucu Şehid Sayısı 22'ye Yükseldi"

00:45- Muhalif Gruplar Lazkiye'deki Rejim mevzilerini Grad füzeleri ile hedef aldı..

01:03- Fransa Cumhurbaşkanı Macron: "Suriye ve özellikle de İdlib'de son günlerde yaşananları kınıyorum." 

01:05- TSK Unsurları, Ayn İsa yakınlarındaki 93. alayda bulunan Rejim hedeflerini topçu atışları ile hedef aldı.

01:10- Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, yaptığı açıklamada Türk Askerlerinin hayatını kaybetmesinden dolayı çok üzgün olduğunu bildirdi.

01:18- İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un Açıklamaları:
- "Kahraman askerlerimizin kanı yerde bırakılmayacak, Suriye sahasında devam eden faaliyetlerimiz, byrağımıza uztılan eller kırılıncaya dek sürecek.
- Hava ve Kara ateş destek unsurlarımızla rejimin tüm hedefleri ateş altına alınmıştır, alınmaya da devam edilmektedir.
- Namlusunu askerlerimize doğrultan garı meşru rejime misliyle mukabele edilmesi kararlaştırılmıştır.
- Astana Süreci tarafları başta olmak üzere tüm uluslararası toplumu üzerine düşen sorumluluğu yerine getirneye çağırıyoruz."

01:23- Mültecileri tşıyan bazı tekneler Muğla'dan deniz üzerinden Avrupa'ya geçmeye başladı.

01:25- Cumhurbşkanlığı Sözcüsü İbrhim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Robert O'brien ile telefon görüşmesi gerçekleşirdi.

02:00- Türk Topçu Birlikleri İdlib kırsalındaki Maar Dibse beldesinde bulunan Esed Rejimine ait ir mühimat deposunu hedef aldı. Yerel Kaynaklara göre depo tamamen imha edildi.

02:01- AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: "Katil Rejim ve onu cesaretlendirenler bu kalleşliğin hesabını en ağır şekilde vereceklerdir. Mülteci politikamız aynıdır. ncak ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz. "

02:03- Hatay Valisi Doğan: "Şehit Sayımız 29'a yükseldi. 36 yaralımız var. Yaralılarımızın tedavileri devam ediyor. Milletimizin başı sağolsun."

02:05- Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler Cumhurbaşkanlığı Külliysi'ne geçti.

02:17- İstanbul Taksim’de Rusya Konsolosluğu önünde eylem yapılıyor.

02:19- Ömer Çelik: "Rejimin bütün kara ve hava unsurları hedef haline gelmiştir. Rejim unsurları Türkiye Cumhuriyeti için artık düşman unsurdur."

07:33- NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Suriye rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib'deki saldırılarını kınadı ve saldırılara son vermeleri çağrısında bulundu.

​ 07:34- ABD Dışişleri Bakanlığı: "(İdlib'deki durum) Türkiye'yi bu krizde en iyi şekilde nasıl destekleyebileceğimize ilişkin seçenekleri değerlendiriyoruz."

07:36- Hatay Valisi Doğan: "Esed rejim güçlerinin saldırısı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur."

07:37- MHP Genel Başkanı Bahçeli: "Düşman görüldüğü yerde ezilmelidir. İdlib'e kara ve hava operasyonu süratle icra edilmelidir."

07:38- Milli Savunma Bakanı Akar, Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile İdlib'deki faaliyetlerin sevk idare edildiği Hatay'daki Taktik Komuta Yeri'ne gitti.

09:02- Rusya Savunma Bakanlığı: "Türkiye, askerlerinin Suriye’nin İdlib bölgesindeki varlığı konusunda Rusya’yı bilgilendirmedi Rus uçakları, Türk askerlerinin bulunduğu noktalarda hava saldırısı düzenlemedi."

10:13- NATO, İdlib'deki saldırının ardından Türkiye'nin talebi üzerine bugün olağanüstü toplanacak.

11:12- Rus savaş uçakları İdlib kırsalındaki Balyun beldesini bombaladı. Saldırı sonucu aynı aileden baba, eşi ve iki kız çocukları olmak üzere 4 sivil hayatını kaybetti.

11:17- Avrupa'ya gitmek üzere mültecileri taşıyan ikinci otobüs Türkiye-Bulgaristan sınırına doğru hareket etti.

11:23- Muhalif gruplar Hama batı kırsalı Sehl El-Gab'taki Dakmak köyü çevresinde Esed rejimine ait bir tankı güdümlü füze ile imha ettiğini açıkladı.

11:26- Askeri Yetkililere dayandırılan bilgiye göre: Türkiye, NATO’dan idlib hava sahasının kapatılmasını istedi.

11:46- Kimliği belirsiz bir grup, Dera batı kırsalı Sahm El-Golan beldesindeki Esed rejimi askeri güvenlik biriminde yetkili olan Velid Halid El-Mısri'ye suikast düzenledi.

11:58- Milli Savunma Bakanı Akar: "Hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarımızla 200’ü aşkın rejim hedefi ağır ateş altına alındı."
-  "Atışlar sonucu 5 helikopter, 23 tank, 23 top ve obüs, bir SA-17, bir SA-22 hava savunma sistemi, 309 rejim askeri etkisiz hale getirildi."
-  "İlk atışa müteakip bir kez daha uyarı yapılmasına rağmen saldırı devam etmiş, bu hava saldırıları sırasında ambulanslar dahi vurulmuştur."
-  Akar: "Bu saldırı sırasında birliklerimizin etrafında hiçbir silahlı grubun bulunmadığını belirtmek isterim."

12:06- TBMM Başkanı Şentop: "Diplomasi ve uluslararası düzeyde girişimler devam ederken sahada ülkemizi hedef alan her saldırı, en ağır biçimde cevabını alacaktır"

14:10- TSK, çeşitli birliklerden getirilen yüzlerce komandoyu Hatay'a sevk etti.14:12- Dışişleri Bakanlığı: "Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin mülteciler ve sığınmacılara yönelik politikasında bir değişiklik yoktur"
- Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'deki bazı sığınmacı ve göçmenlerin Batı'ya hareketinin İdlib'deki durumun kötüleşmesi halinde sürebileceğini bildirdi.
- Türkiye ve Rusya arasında İdlib konusundaki heyetler arası görüşmelerin Dışişleri Bakanlığında bugün devam edeceği bildirildi.

14:21- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: "Tüm müttefikler başsağlığı diledi ve Türkiye ile tam dayanışma içinde olduklarını ifade etti"
- Stoltenberg: "NATO halihazırda Türkiye'ye destek veriyor. Müttefikler, Türkiye için daha fazla ne yapılabileceğine bakıyor"

14:26- Cuma namazı sonrası İdlib kent merkezinde toplanan Halk Rusya ve Rejim saldırılarını protesto gösterisi düzenledi, Türk halkına baş sağlığı mesajı gönderdi.


14:30- Seyir füzeleri taşıyan Rus Karadeniz Filosu'na bağlı Proje 11356 sınıfı RFNS Admiral Grigorovich ve Amiral Makarov fırkateynleri, Suriye'ye gitmek üzere Boğazdan geçti.


14:39- NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: "Rusya ve Türkiye'nin uluslararası hukuka uymasını talep ediyoruz."

14:43- Yunanistan Pazarkule sınır kapısını otobüsle kapattı. Tampon bölgeyi otobüs çekerek kapatan Yunanistan, giriş ve çıkışları durdurdu.


14:46- Türkiye’nin mültecilerin Avrupa’ya geçişine izin vereceği açıklamasının ardından bir grup sığınmacı, Pazarkule sınır kapısına geldi: "1 ay Türkiye'de cezaevinde kaldım, bugün serbest bıraktılar 'gidin' dediler. Avrupa'ya gideyim kendimi kurtarayım. Sınıra bizi polis getirdi."

14:52- İletişim Başkanı Altun: "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin'le telefon görüşmesinde iki liderin en kısa sürede yüz yüze görüşmeleri kararlaştırıldı."

15:05- Muhalif gruplar Serakib çevresinde Esed rejimine ait bir tankı ganimet aldı.


15:10- Suriye Milli Ordusu, İdlib güney kırsalındaki Dadih hattında Esed rejimine ait bir BMP aracı imha etti.


15:43- Bulgaristan Savunma Bakanlığı, göçmen akınına karşı Türkiye sınırına bin asker göndermeye hazır oldukları açıklaması yaptı.

19:26- Fransa, İdlib'de gerginliği azaltma konusunda verdiği taahhütleri yerine getirmemesi nedeniyle Esed rejimini ve Rusya'yı kınadı.

19:27- İngiltere, İdlib'de Türk askerlerin şehit edilmesini kınadı.

19:28- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Suriye'nin kuzeybatısında, İdlib'de artan gerginliği görüşmek üzere bugün acil toplanacak.

19:29- Türk heyeti, Rus tarafına derhal sürdürülebilir ateşkes, gerginliğin azaltılması ve rejimin Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesi gereğini vurguladı.

19:30- Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Milley ile telefonda görüştü.

18:23- TSK, Esed rejiminin Hama batı kırsalında bulunan Curin üssünü TRG-300 Kaplan Füzesi ile hedef aldı.

Gelişmeleri bildirmeye devam edceğiz
Kaynak : ıslah haber
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X