İğneden ipliğe %100'ün çok üzerinde zam

EKONOMİ 18 Aralık 2021 14:22
Videoyu Aç  İğneden ipliğe %100'ün çok üzerinde zam

Zamlar sonrası çokça kullanılan iğneden ipliğe zam geldi sözü gerçek oldu. İstanbul Eminönü'ndeki sektör de alıcılar dertli. Esnaf şu anda günde 2 kere fiyatların değiştiğini söyledi.


İğneden ipliğe zam geldi sözü gerçek oldu. İğne ve iplik fiyatları 2'ye katlandı. Ucuz fiyatlarıyla bilinen İstanbul Eminönü'nde satıcılar da alıcılar da dertli. Kalabalık olmasıyla bilinen çarşının tenha olması dikkat çekerken bir esnaf, “Eskiden yılda 2 kere liste güncelleniyordu, sonra ayda 2'ye, daha sonra haftada 2'ye düştü… Şu an günde 2 kere fiyat listesi güncelleniyor.” dedi. Sözcü'den Batuhan Serim'in haberine göre toptancı Kadir Akın “Alış fiyatları 2'ye katlanınca satış fiyatları da mecbur olarak aynı oranda arttı. Zamlar yüzde 100'ün çok üzerinde” diye konuştu.

SATIŞLAR 2 KOLİ İLE SINIRLANDIRILDI

“Durum felaket” diyen Akın, “Şu an tedarikte de sıkıntı var. Liste atıyorlar, ‘Veresiye satış yoktur, satışlarımız 2 koli ile adetlendirilmiştir' yazıyor” dedi.

Boncuk, ip gibi temel ihtiyaçları almaya gelen gelinlikçi esnafı Fırat Mesut Hamamcı da durumu şöyle özetledi:


“130 liraya aldığım sırataşı şu anda 350 liraya alıyorum. 6.5 liraya aldığımız tül şimdi 20 lira. Bu artışlar özellikle son 1.5 aydır var.”

MASRAFI ZAR ZOR ÇIKARIYORUZ

Gelinlikçi Fırat Mesut Hamamcı, müşterilerin çoğunun gidip ikinci el ürün aldığını söyleyerek “Masrafları zar zor çıkarıyoruz. Şimdi asgari ücret de arttı, nasıl karşılayacağız bilmiyorum. İşçi çıkartacağız sanırım.” dedi.

ZARAR EDİYORUM HEP

Müşterilerin başta bu zamlara tepki gösterdiğini aktaran Hamamcı, sonra onların da alışmak zorunda kaldığını kaydederek, “2 gün önce 90 liraya sattığım malın bana gelişi 100 lira oldu. Sattığım malı aynı fiyattan yerine koyamıyorum. Zarar ediyorum hep.” diye konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL