İki ülke daha İran ile ilişkilerini kesti

GÜNDEM 4 Ocak 2016 17:48
Videoyu Aç İki ülke daha İran ile ilişkilerini kesti

Bahreyn ve Sudan İran'dan elçisini çekerken, İran elçilerini de geri gönderiyor. BAE ise ilişkileri maslahatgüzar seviyesine çekti

Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Nimr El-Nemr'i idam etmesi üzerine başlayan gerginlik devam ediyor. Bahreyn, İran ile diplomatik ilişkilerinin kesildiğini ve İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanındığını açıkladı. Sudan ise İran büyükelçisini sınırdışı ederken İran'daki büyükelçisini geri çekti. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) de İran ile ilişkilerini maslahatgüzar seviyesine indirdiğini açıkladı.

Bahreyn Enformasyon Bakanı İsa el-Hamadi, başkent Manama'da düzenlediği basın toplantısında, "Bakanlar Kurulu'nun, İran ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi ve İranlı diplomatlara ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanınması yönünde karar aldığını" söyledi. Söz konusu kararın haftalık olağan Bakanlar Kurulu toplantısında alındığı kaydedildi.

SUDAN

Sudan'ın, İran'ın Hartum Büyükelçisi ile tüm diplomatik temsilcilerini sınır dışı etme ve ülkesinin Tahran Büyükelçisini geri çağırma kararı aldığı bildirildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre Sudan Devlet Bakanı General Taha Osman el-Hüseyin, Suudi Arabistan 2'nci Veliaht Prens Muhammed bin Selman bin Abdulaziz ile telefonda görüşerek, ülkesinin İran'ın Hartum Büyükelçisi ile tüm diplomatik temsilcilerini sınır dışı etme ve Sudan'ın Tahran Büyükelçisini geri çağırma kararı aldığını belirtti.

Ülkesinin terörle mücadelede Suudi Arabistan'ın yanında yer aldığını aktaran Hüseyin'in, "Sudan, İran'ın bölgede mezhepçilik üzerinden yaptığı müdahalelerin yanı sıra Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed'deki konsolosluğuna yönelik saldırıları engelleme konusunda yetkililerin ihmalkar davranmalarını kınıyor" ifadelerine yer verildi.

BAE

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) resmi haber ajansı WAM'ın haberine göre BAE, Tahran yönetimi ile diplomatik temsil düzeyini maslahatgüzarlık seviyesine indirme ve ülkedeki İranlı diplomatların sayısını düşürme kararı ald.


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X