İngiltere, Libya Müftüsü Guryani'nin ülkeye girişini yasakladı

GÜNDEM 31 Ekim 2014 15:48
Videoyu Aç İngiltere, Libya Müftüsü Guryani'nin ülkeye girişini yasakladı

İngiltere, Libya Müftüsünün direnişçilere yönelik sözleri sebebiyle ülkeye girişine yasak getirdi

Libya Müftüsü Şeyh Es-Sadık El-Guryani'nin "terörizmi teşvik etmek istediği" gerekçesiyle İngiltere'ye girişine yasak getirildiği bildirildi.

İngiliz Guardian gazetesi, Libyalı din adamının "Trablus'un kontrolünün Libya'daki silahlı gruplar tarafından ele geçirilmesine doğrudan yardımcı olduğu" gerekçesiyle İngiltere'ye girişinin yasaklandığını yazdı.

Gazete haberinde, El-Guryani'nin, İngiltere'den internet üzerinden yayın yapan "Tanasuh" isimli kanal aracılığıyla "Trablus'u ele geçiren Libyalı direnişçileri kutladığının" ve "Direnişin genişletilmesi çağrısından bulunduğunu" Guardian tarafından ortaya çıkarılmasının ardından Libyalı dini liderin geçen Ağustos ayından İngiltere'den kaçtığını ileri sürdü.

Bunun üzerine kanalın yayınlarını mercek altına alan İngiltere İçişleri Bakanlığı, El-Guryani'nin yayınlarının risk oluşturduğu gerekçesiyle müftünün İngiltere'ye girişinin yasaklandığını bildirdi.

Karara ilişkin bakanlıktan yapılan açıklamada, bireysel dosyalar hakkında rutin olarak açıklama yapılmadığı kaydedilirken, "Ancak biz, nefreti ve terörizmi kışkırtmak isteyenlerin Birleşik Krallık'ta istenmediği konusunda açığız. Toplumumuzda tehditi temsil eden veya ortak değerlerimizi altüst etmek isteyenlere karşı harekete geçeceğiz" ifadeleri kullanıldı.

Guardian haberinde El-Guryani'nin İngiltere'de bulunan bir akrabasının adına kayıtlı olan Arapça yayın yapan internet kanalının Libya'da çok izlendiği ve din adamının yayınlarının doğrudan Trablus'ta hükümet güçleriyle çatışan direnişçilere yönelik olduğu iddialarına yer verdi.

Haberde, Trablus'un kontrolünün silahlı grupların eline geçmesinin ardından El-Guryani'nin takipçilerine seslenerek, "Devrimcileri, zaferlerinde kutluyorum. Şehitlere hakkımı helal ediyorum" ifadelerini kullandığı kaydedildi.

Libya'daki şiddet olayları hükümete bağlı güçler ile direnişçi birlikler ve Ensaru'ş-Şeria mensupları arasında devam ediyor. Libya'daki İslami camiada etkili isimlerden sayılan El-Guryani, bu hafta başında Trablusta Birleşmiş Milletler Libya Elçisi Bernardino Leon ile bir araya gelerek barış önerileri hakkında görüşmüştü.

Kaynak : Dunyabulteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X