İngiltere'de akaryakıt tükendi

DÜNYA 27 Eylül 2021 07:27
Videoyu Aç İngiltere'de akaryakıt tükendi

Brexit ve salgının etkisiyle İngiltere'de akaryakıt sıkıntısı baş gösterdi. Benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşurken, birçok istasyonda akaryakıt tükendi. Tedarik zincirinde yaşanan sorunlar market raflarının boşalmasına yol açtı.

       
İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrılma süreci (Brexit) sonrasında pek çok sektörde mal bulmakta ve hizmet sağlamakta zorlanmaya başladı. Brexit ile birlikte Avrupalı işçilerin ülkelerine dönmeleri ve nakliye şoförü bulunmasının zorlaşmasıyla, gündelik ihtiyaç duyulan mallara ulaşmakta zorluklar yaşanıyor. Bu sıkıntı son günlerde en fazla benzin istasyonları ve marketlerde hissediliyor. Akaryakıt tankerleri çalışmadığı için benzin istasyonları ya kapalı ya da önlerinde uzun kuyruklar oluşuyor. Başkent Londra’da kaos görüntüleri oluştu.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU
Kriz başta akaryakıt ve gıda olmak üzere çok sayıda sektörü etkiledi. Bazı akaryakıt istasyonları satışı durdurdu. İstasyonların geçici olarak kapatılacağının duyurulması, İngilizlerde endişe ve paniğe neden oldu. Çok sayıda istasyon önünde kuyruklar oluştu. Başkent Londra’da sinirler gerildi, akaryakıt kuyruğundakiler öfkelerine hakim olmakta zorlandı. Petrol şirketi Shell’in istasyonlarda benzin tükenince pompalar kullanım dışı kaldı. Shell, soruna panik alımlarının sebep olduğunu savundu.

RAFLARI VE TAKSİLERİ VURDU
Tedarik sorunu İngiltere’de bazı marketlerde rafların boş kalmasına da yol açtı. Londra’da özellikle sebze ve meyve ürünleri ile hazır suların satışa sunulduğu rafların boş olması dikkati çekti. Öte yandan akaryakıt krizi nedeniyle ülkede taksi taşımacılığı konusunda da sıkıntı yaşandığı belirtiliyor.

100 BİNLİK SÜRÜCÜ AÇIĞI
Ülkede 100 bin nakliye aracı sürücüsüne ihtiyaç olduğu tahmin ediliyor. İngiliz yönetimi soruna çare arıyor. Yabancı kamyon şoförlerine geçici vize vermeye hazırlanıyor. İlk etapta 10 bin 500 geçici vize verileceği belirtildi. Ancak sektör temsilcileri bu kararın hem geç hem de yetersiz olduğunu belirtti.

Dalga konusu oldular
İngiltere’nin TIR şoförü açığı Avrupa medyasında da dalga konusu oldu. Londra’nın, Avrupa üzerinden gelen düzensiz göçmenlere karşı uyguladığı geri itme politikası üzerinden yapılan göndermelerde, ülkenin içine düştüğü kriz durumu hicvedildi. The New European adlı dergi, İngiliz sınır muhafaza gücünün, şişme bottaki kişilere, “Aranızda TIR şoförü var mı?” sorusunu yönelttiği bir görsele kapağında yer verdi.

BP'nin ülkede yeterli sayıda nakliye aracı sürücüsü olmaması nedeniyle bazı petrol istasyonlarını geçici olarak kapatılacağını duyurmasıyla araç sahipleri benzin istasyonlarına akın etti. İstasyonların önünde uzun kuyruklar oluşurken, çoğu istasyonda yakıt stoku tükendi.

Salgının neden olduğu tedarik sorunlarının yanısıra enerji fiyatlarında yaşanan hızlı yükselişin ardından şoför sıkıntısının yaşandığı ülkede, süpermarket zincirlerinde de bazı ürünlere ulaşılamıyor, panik alımları rafların boşalmasına neden oldu.

Ülkede 100 bin şoför açığı olduğu belirtiliyor. Brexit'in ardından 20 bin şoför ülkesine dönerken son 18 ayda 50 bin İngiliz şoförün işi bıraktığı biliniyor.
Kaynak : Yeni Şafak
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...Paragraf Soru Bankası

MD DİJİTAL