İngiltere'den İran'a: Tanker takası söz konusu değil

GÜNDEM 2 Ağustos 2019 17:31
Videoyu Aç İngiltere'den İran'a: Tanker takası söz konusu değil

İngiltere, dün bir kez daha, Tahran’ın, Arap (Basra) Körfezi’nde el koyduğu İngiltere bandıralı petrol tankeriyle, kendisinin Cebeli Tarık’ta el koyduğu İran tankerinin takas edilmesi önerisini reddetti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Bangkok ziyareti sırasında konuya ilişkin "Uluslararası hukukun üstünlüğüne riayet etmesi gerektiği halde İngiltere bandıralı petrol tankerini yasadışı yollarla ele geçiren kişi ya da devletlerle takas yapmayacağız. Yasal olarak el konulan bir gemiyle yasadışı ele geçirilen bir geminin takası söz konusu olamaz. Bu İran’ı izolasyondan kurtaracak olan yöntem değil. Bu nedenle korkarım ki masada hiçbir takas ve pazarlık kartı yok" açıklamasında bulundu.

İki ülke arasındaki gerginlik, Londra’nın geçtiğimiz ay Suriye'ye yönelik ambargoyu ihlal ettiği gerekçesiyle Cebeli Tarık'ta bir İran tankerine el koymasının ardından Tahran’ın misilleme olarak İngiltere bandıralı bir petrol tankerine el koymasıyla tırmandı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı açıklamada NATO'nun Hürmüz Boğazı’nda bir operasyon başlatmak için resmi bir talep almadığını bildirdi.

ABD, Hürmüz Boğazı'nın güvenliğinin sağlanması için Almanya'ya resmi olarak askeri yardım talebinde bulunduğunu duyurmuştu. Berlin ise perşembe günü, Washington öncülüğündeki ‘ortak askeri misyona’ katılmayacağını bildirdi.

Bu bağlamda Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Josef Maas, ZDF televizyon kanalına yaptığı değerlendirmede, İngiltere’nin, Fransa ve Almanya öncülüğünde bir ‘Avrupa deniz gücü’ kurmaya yönelik benzer teklifine Berlin’den henüz yanıt gelmediğini belirtti. Ancak Almanya’nın, İran’la arasındaki mevcut gerginliği yatıştırmak istediğini ve gerilimden kaçınmak için her şeyin yapılması gerektiğinin altını çizdiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Maas konuşması sırasında ayrıca "ABD’nin, İran’a yönelik azami baskı politikasının stratejik bir parçası olan teklifi bizim açımızdan doğru bir yöntem değil. Gelecekte de olmayacak" dedi.

ABD'nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell ise dün yaptığı açıklamada Berlin’i resmi olarak, İran tehditleriyle mücadele etmek ve Hürmüz Boğazı’nda ticari gemilerin güvenliğini sağlamak adına Fransa ve İngiltere ile ortak hareket etmeye çağırdı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e Hürmüz Boğazı'nda uluslararası askeri koalisyona katılmaktan ‘kaçındığı’ gerekçesiyle sert eleştirilerde bulunan Richard Grenell "Avrupa’nın en büyük ekonomisinin daha fazla küresel sorumluluk üstlenmesi gerekir" açıklamasında bulundu.

Şarku’l Avsat'ın  haberine göre, geçtiğimiz yıl Berlin’de göreve başlamasından bu yana açık sözlü ifadeleriyle tartışmalara neden olan Grenell, Augsburger Allgemeine gazetesine yaptığı açıklamada Berlin’in kararının onu hayal kırıklığına uğrattığını ve Almanya’nın üstüne düşeni yapması gerektiğini belirtti.

Haberde ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Almanya’nın çatışmadan uzak durma isteğinden memnun olmadığını” belirterek Almanya hükümetini vicdan muhasebesi yapmaya davet eden Grenell’in ‘’ Washington, Almanya’nın batının bir parçası olarak kalmaya devam etmesi için çok şey feda etti. Amerikalılar, Almanya’da konuşlanan 34 bin ABD askeri için yüksek meblağlar ödüyor’’ dediği aktarıldı.

Öte taraftan Moskova, Washington’a yönelik suçlamalarını yeniledi. ABD’nin savaş çıkarmak için bahane aradığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova dün düzenlediği basın toplantısında Washington’ın İran’a baskı uygulamak adına Hürmüz Boğazı’nda askeri misyon oluşturma girişiminin ‘pervasızca’ olduğunu dile getirdi.

Şarku’l Avsat'ın Rus medyasından aktardığı habere göre Zaharova "Durum, tehlikeli bir dönemece doğru ilerliyor, geniş çaplı askeri çatışma riski bulunuyor’’ uyarısında bulundu.

Arap (Basra) Körfezi’nde yol alan ticari gemilerin güvenliğine yönelik artan endişelerin ortasında, dünyanın en büyük petrokimya şirketlerinden biri olan Hollandalı Royal Dutch Shell, Hürmüz Boğazı’ndan İngiltere bandıralı petrol tankeri geçirmeyeceğini duyurdu.

Şirketin Genel Müdürü Ben van Beurden konuyla ilgili gazetecilere verdiği demeçte "Shell tarafından Hürmüz Boğazı’nda geçirilen gemiler mevcut. Durumun bu şekilde devam edeceği muhtemel görülüyor. Ancak şu anda İngiltere bayraklı hiçbir gemiyi Boğaz’dan geçirmiyoruz. İleride böyle bir durum söz konusu olursa da gemiye ihtiyati olarak İngiltere Kraliyet Donanması eşlik edecek" ifadelerini kaydetti.

Shell’in rakibi İngiltere merkezli petrol şirketi BP ise perşembe günü yaptığı açıklamada, dünya petrolünün beşte birinin nakledildiği Hürmüz Boğazı’ndan, İran’ın 10 Temmuz tarihinde bir gemisine el koyma girişiminde bulunmasının ardından hiçbir petrol tankerini geçirmediğini duyurdu.

ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford ise yaptığı açıklamada  "ABD, Körfez’deki seyrüsefer özgürlüğünü korumak adına ‘Koruyucu’ adlı bir askeri operasyon başlatacak" ifadelerini kullandı.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL