İnsan Hakları Kuruluşları Gazze'de 65 Balıkçı Teknesini Geri Almayı Başarıyor

FİLİSTİN 21 Mayıs 2019 18:21
Videoyu Aç İnsan Hakları Kuruluşları Gazze'de 65 Balıkçı Teknesini Geri Almayı Başarıyor

İsrail başsavcılığı İsrail yönetiminin Gazzelilere ait olan ve rehin tuttuğu 65 balıkçı teknesini geri vereceğini açıkladı. Bunun insan hakları kuruluşlarının İsrail Yüksek Mahkemesi nezdinde yürüttüğü faaliyetlerin ve açtıkları davaların bir sonucu olduğu ifade edildi.

Çeyşah Meslek, Adalet ve Gazze'deki İnsan Hakları İçin Mizan Merkezi adlı insan hakları kuruluşlarının ve daha başka davacıların açtığı davalarda güvenlik gerekçeleriyle yahut siyasi sebeplerle el konulan balıkçı teknelerinin içinde bulunan eşyalarla birlikte şartsız olarak ve derhal teslim edilmesini, İsrail yönetiminin bu teknelerin teslim edilmesiyle ilgili olarak belirlenen takvime riayet etmesini istedikleri belirtildi.

İnsan hakları kuruluşları açtıkları davalarda gemilerin veya küçük balıkçı teknelerinin gasp edilmesinin bütün yasalara aykırı olduğuna ve Gazzeli balıkçıların teknelerine de bütün yasalara aykırı bir şekilde el konulduğuna dikkat çekildi.

İsrail yargısı daha önce El-Hubeyl adlı balıkçıya ait olan geminin deniz yoluyla değil kara yoluyla teslimine, nakil giderlerini geminin sahibinin üstlenmesine, geminin içinde bulunan ve değerinin 150 bin dolar civarında olduğu tahmin edilen eşyalar hakkında gemi sahibine herhangi bir bilgi verilmemesine hükmetmişti.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Ahmed Yasin
MALCOM X