Irak Başbakanı Abdulmehdi: ABD ve İran’a heyet göndereceğiz

GÜNDEM 22 Mayıs 2019 23:25
Videoyu Aç Irak Başbakanı Abdulmehdi: ABD ve İran’a heyet göndereceğiz

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD ve İran arasındaki gerginliğin azaltılması için yakın bir zamanda iki ülkeye heyet göndereceklerini belirtti.

Abdulmehdi,  Bağdat'ta düzenlediği haftalık basın toplantısında “ABD ile İran arasındaki gerginliğin azaltılması için iki ülkeye de yakında heyet göndereceğiz" diyerek, "Tüm tarafları, sakin olmaya ve tehlikeden uzak durulması için uluslararası standartlara riayet etmeye çağırıyoruz" ifadesini kullandı. Başbakan, ülkesinin savaşa itilmek istendiğini belirterek, Irak topraklarının hiçbir ülkeye karşı savaş alanı veya savaşın başlangıç noktası olmasına izin vermeyeceklerini, Irak’ın ABD ve İran için birleştirici bir konumda olduğunu vurguladı.

AFP’ye konuşan bir hükümet yetkilisi, ABD’nin diğer tarafları müzakere masasına getirebilecek tek ülkenin Irak olabildiğini düşündüğünü, bu ay içerisinde Paris’e ziyaret gerçekleştiren Abdulmehdi’nin çözüm hakkında bir vizyonu olduğunu belirterek, ABD ve İran’a gidecek heyetlere Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi’nin başkanlık edeceğini söyledi.

Irak Başbakanı dün yaptığı açıklamada, Bağdat’ın gerginliği durdurmak için Avrupa ve Arap taraflarla çalıştığını belirti. Adil Abdulmehdi’nin bugün öğleden sonra bir günlük ziyaret için Kuveyt’e gitmesi beklenirken, kaynaklar, lojistik sebeplerden ötürü Katar ziyaretinin ertelendiğini açıkladı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL