Irak Türkiye ile Orta Asya’nın hac ve umre yolu olacak

İSLAM DÜNYASI 21 Aralık 2020 18:52
Videoyu Aç Irak Türkiye ile Orta Asya’nın hac ve umre yolu olacak

Irak, ekonomi açısından fayda getireceği inancıyla Körfez ülkelerine açılmaya hevesli

Irak yönetimi Necef kentini Türkiye, Orta Asya ve Suudi Arabistan’ı birbirine bağlayacak merkezi bir şehir yapmayı hedefliyor. Bu amaç doğrultusunda Suudi Arabistan ile Irak arasında transit karayolu projesi hayata geçirildiğinde Necef’in hem ekonomisi canlanacak hem de şehir Türkiye’den ve Orta Asya’dan Mekke ve Medine’ye giden hac ve umre yolcuları için önemli bir durak olacak.

Irak’ın Anbar vilayeti ile Suudi Arabistan'ı birbirine bağlayan Arar sınır kapısının 8 Kasım’da açılmasının ardından sınıra giden karayollarının iyileştirilmesi, il güvenliğinin güvence altına alınması gibi çeşitli ayrıcalıklar kazanmak için harekete geçti.

Ancak Irak ve dünya genelinden milyonlarca ziyaretçiyi çekmesi, sınıra en yakın yerde bulunması, hac ve umre seyahatleri için başlangıç ​​noktası sayılmasına katkıda bulunacak çok sayıda otel, restoran ve eğlence yerine ev sahipliği yapması, Necef’i sınıra yakın diğer illere göre öne çıkartıyor.

Tarım ve hayvancılık ile tanınan Kerbela, Divaniye ve Babil şehirlerine birkaç farklı yoldan bağlanan Necef, aynı zamanda Irak'ın güneyindeki Basra ile Ürdün'ü birbirine bağlayan uluslararası karayoluna da ev sahipliği yapıyor. Nitekim yeni ipek yolu orta Fırat ve Kızıldeniz’in güneyindeki şehirleri birbirine bağlamak için şehrin içinden geçtiği taktirde söz konusu yollar ticari hareketlilikte önemli bir rol oynayacak.

 

Riyad destekliyor

Necef Valiliği, Irak ile Suudi Arabistan topraklarını birbirine bağlayacak projenin en önemli kısmını başarıyla tamamlamak istiyor. Necef Valisi Luay el-Yasir, il merkezi ile Suudi sınırı arasında bir karayolu inşa edilmesinin il için endüstriyel ve tarımsal ufuklar açacağını söyleyerek projeyi bir ‘rüya’ olarak nitelendirdi.

Yasir, konuyla ilgili açıklamalarında, “İl idaresi, Suudi Arabistan ile yol yapım projesinin toplam 236 kilometrelik yolun 100 kilometresini teşkil eden birinci ve ikinci etabına başladı. Necef’in merkezinden başlayan yol, Suudi Arabistan’a uzanıyor” ifadelerinde bulundu.

Suudi tarafı ile proje hakkında görüşüldüğünü söyleyen Yasir, Suudi Arabistan’ın projeye verdiği desteği, kendi topraklarında 60 km uzunluğundaki tamamlayıcı yolu inşa etmeye hazır olduğunu ifade ettiğine de değiniyor. Herhangi bir sorun çıkmadığı taktirde Irak'taki yolun üç yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Necef Yatırım Kurulu Direktörü Durgam Kiku, önerilen yolun yakınında tarım, endüstri ve konut alanlarında çeşitli projeler yürütülmesi üzerine bir yatırım haritasının geliştirildiğini belirtti.

Kiku, “Önerilen yol, federal hükümet ile yerel yönetim koordinasyonu içerisinde uygulanacak. Tamamlandığı taktirde endüstri, tarım ve konut projelerinde nitelikli bir değişim; bölgede kayda değer bir gelişme kaydedilecek” ifadelerine başvurdu.

 

Suudi Arabistan, Irak'a açılan önemli bir kapı

Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre Ekonomist Abdulhasan eş-Şammari, ülkeyi inşa etmek ve şu anda olduğu gibi yoksul komşu ülkelerden yardım istememek için Suudi Arabistan'a yönelme çağrısında bulunarak şu açıklamalara başvurdu:

“Tüm iller, yoksulluğu ortadan kaldıracak iş imkanları sağlamak ve yatırımları çekmek için Suudi Arabistan ile bağlantılı yol inşa etme hakkına sahip. Bu valiliklerin bir kısmında yüksek yoksulluk oranları kaydedildiği için Arap yatırımı çözüm sayılıyor. Zirâ Suudi Arabistan da Irak’ta yatırım yapmak istiyor. Yatırım projelerinin Irak’a çekilmesi ve Arap sistemine dahil olunması gerekiyor. Nitekim bu yatırımlar, Irak'ta güvenliği sağlıyor. Irak şu anda maden çıkarma ve tarım endüstrileri kurmak için büyük fonlara ihtiyaç duyuyor. Suudi Arabistan dahil olmak üzere Körfez ülkeleri ise suya ve tarım yoğunluğuna ihtiyaç duyuyor. Örneğin tarım alanında Sudan'da da yatırım yapmışlardı. Daha yakın bir ülke olan Irak'a da yatırım yapabilirler."

 

Necefiler, Suudi konsolosluğu istiyor

Moja ekibinden yetkili Yasir Mekki ise şöyle söylüyor:

“Necef’in Suudi Arabistan'a ve Körfez ülkelerine açılması, burada bir Suudi konsolosluğunun kurulması ve ekonominin gelişeceğine olan inanç dolayısıyla Suudi Arabistan’a giden bir karayolu yapılması isteniyor. Necefliler, Körfez ülkelerine açılmaya karşı çıkıp yüzünü İran'a dönen radikal partilerin varlığına rağmen, hayatı seviyor ve iyi bir yaşam arzuluyor. Nitekim bu gruplar, dünya ülkelerine açılmaya pek istekli değiller. Dünyaya açık Iraklı yeni nesil ise İran kriz içerisindeyken ellerinde ekonomik gelişmişlik olan Körfez ülkelerine yüzünü dönüyor. Bu nedenle pek çoğu, dünyaya açılmayı ve mezhepçilikten vazgeçmeyi tercih ediyor. Zirâ İran ve uzantıları Irak'a hiçbir şey sunmuyor. Necef valisi ve yerel yönetim, yeni bir yol inşa ederek Necef'i Suudi Arabistan'a bağlamak istiyor. Halk da bu yaklaşımı destekliyor.”

Kaynak : aawsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Paragraf Soru Bankası
Askıda Meal

MD DİJİTAL