İran, Hürmüz Boğazı'nı kapatırız tehdidini yineledi

İRAN 23 Nisan 2019 09:49
Videoyu Aç İran, Hürmüz Boğazı'nı kapatırız tehdidini yineledi

Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Ali Rıza Tengsiri, "Hürmüz Boğazı, uluslararası yasalara göre bir deniz güzergahıdır. İran'ın Hürmüz Boğazı'nı kullanımı kısıtlanırsa boğazı geçişlere kapatırız. İran'ın kara sularını her türlü tehdide karşı savunacağız" dedi

İran’dan da Amerika’nın yaptırımlardan muafiyeti kaldırma kararına tepki geldi. İran petrol bakanlığından bir kaynak Tahran’ın bu karara hazırlıklı olduğunu belirtti. İran’ın yarı resmi haber ajansı Tasnim’e konuşan ancak ismini vermeyen İranlı bir yetkili de Amerika’nın İran’ın petrol ihracatını sıfıra indiremeyeceğini savundu.

İran Devrim Muhafızları Komutanı General Ali Reza Tangsiri de bir kez daha İran’ın Hürmüz Boğazı’nı kullanmasının engellenmesi halinde kapatacağı tehdidinde bulundu.

İran’ın yarı resmi Fars haber ajansına konuşan Tangsiri “Uluslararası hukuka göre Hürmüz Boğazı bir deniz yoludur ve bu yolu kullanmamız engellenirse kapatırız. Herhangi bir tehdit karşısında İran sularını korumak ve savunmak konusunda zerre tereddüt etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Amerikanın Sesi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


MD DİJİTAL